ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ритуали за убавина во последен момент: Како да ги спремите лицето и телото во последен момент пред летниот одмор

Ритуали за убавина во последен момент: Како да ги спремите лицето и телото во последен момент пред летниот одмор?

Знаеме, малите, ритуали за убавина во последен момент пред летото се повеќе од добредојдени и затоа ги споделуваме со вас. Ако се плашите дека оваа година не започнавте на време повторно со подготовки за кожа и тело за летната сезона и појавување на плажа во костим за капење, ви донесуваме сè што не е доцна и што можете да направите во ова фото финиш “пред летото. ќе изгледате и ќе се чувствувате подобро.

1. Пилинг за лице и тело

По лупењето, постапка со која ги отстрануваме мртвите клетки на кожата, кожата е мазна и подготвена за понатамошна нега. Не е важно дали користите пилинг што сте го купиле или оној што сте го направиле сами. Нежно масирајте го пилингот во кожата и исплакнете го со млака вода.

Отстранувањето на мртвите клетки овозможува подеднакво потемнување и подобра апсорпција на други препарати. Ова е проследено со задолжителна хидратација.

2. Хидратација на лице и тело

Водата ја чисти, зајакнува и тонизира нашата кожа, ја релаксира и забрзува динамиката на обновување на клетките. Губење на вода во кожата може да биде предизвикано од многу фактори, но најчеста причина е УВ зрачење.

Внесувајќи вода во организмот, не ја задоволуваме потребата на кожата за хидратација, туку само овозможуваме нормална работа на организмот и ги менуваме работите. На кожата и е потребна дополнителна хидратација со лосиони и млеко за тело. Хидрираната кожа е мека, нежна, мазна и затегната, не шушка и нема тешко задебелување.

3. Бета каротен

Спречете алергија на сонце со земање на бета каротен навремено, најмалку еден месец пред интензивно изложување на сонце. Бета каротен може да се најде во овошје и зеленчук во боја. Обоено овошје и зеленчук ги означува сите нијанси на жолта, портокалова и темно зелена боја.

Се препорачува храна како манго, лубеница, спанаќ, брокула и особено моркови. Постојат и дињи, круши, јаболка, блитва, портокали, мандарини, кеale … Ако одлучите да пиете медицински пијалоци, проверете дали бета каротенот се добива од природни извори и не е синтетички.

4. Депилација

Отстранете ги влакната на време. Ако сакавте да пробате трајно отстранување на влакна, сега е доцна за таква интервенција. Исто така, никогаш не отстранувајте коса со епилатор или восок непосредно пред изложувањето на сонце.

Депилацијата со шеќерна паста е еден од најстарите методи за отстранување на несаканите влакна. Исто така, се смета за најефикасен и безболен метод за депилација. Тоа е 100 проценти природно, не предизвикува црвенило, воспаление и вродени влакна и ја остава кожата мазна подолго време.

Природни состојки, шеќер, мед и лимон и ладен начин на употреба, се идеални за луѓе со чувствителна кожа, со проширени вени и испукани капилари. Шугаринг е техника за депилација која спречува вродени влакна , воспаленија и црвенило на долг рок.

Со нанесување на пастата во спротивна насока од растот на косата, ја „туркаме“ пастата во пора, кревајќи ја косата од кожата. Тој мора да го покрие фоликулот на косата со цел да го извлече без да се скрши и на тој начин да спречи вродени и затнати пори. Со вадење на фоликулите на косата, ние обезбедивме здрава кожа на долг рок, помалку запушени пори, помалку иритација во форма на црвенило, помалку воспаленија на фоликулите и со тоа помалку вродени влакна.

Со редовна депилација со шеќерна паста, коренот на косата слабее и влакната стануваат потенки. Може да се третираат сите области – лице, бикини, пазуви, раце и нозе. Шеќерната паста не содржи состојки како восоци и смоли, чие отстранување го отстранува слојот на здрави клетки. Се држи само на косата, а не на кожата, што го прави третманот помалку болен. Во исто време, ги отстранува сувите и мртвите клетки на кожата, правејќи благ пилинг.

5. Педикир

Чувството на леснотија на стапалата по педикир и кратка масажа на стапалата е неописливо. Понекогаш е потребно да одвоите време и да се разгалите. Стапалата ја формираат најсложената целина во нашето тело со 26 коски, 33 мускули и повеќе од 100 лигаменти, но во повеќето случаи не им обезбедуваме соодветна грижа. Лош избор на чевли, прекрстени нозе додека седите, одите и стоите цел ден. Педикир е ритуал за убавина што треба да се направи без оглед на сезоната.

Цврстата кожа, плускавци и пченка на очите се последиците од одбранбените механизми на стапалата на места кои се изложени на триење, додека вродените нокти се резултат на неправилно сечење на ноктите.

Сите овие ситуации треба да се остават на експертите. Медицински педикир, кој вклучува отстранување на наслаги што се појавуваат на стапалото, лекување на пченка, решавање на проблемот со вродените нокти и правилно сечење. Вклучува нега на природни нокти и нивно формирање и обликување со професионални датотеки, потоа третман на кутикулата околу ноктите до висок сјај и лесна масажа на стапалата и се препорачува на секои три до пет недели, во зависност од општата состојба на стапалата, за да ги одржувате стапалата и ноктите здрави и негувани.

Грижата за стапалата дома е ритуал за убавина што треба да работи без оглед на посета на салони, и тие вклучуваат уморни стапала во топла бања со додавање на есенцијални масла од здравец, нане, чајно дрво или лаванда, кои имаат антибактериско и антифунгално дејство . Исто така, лупењето на стапалата е многу ефикасно за враќање на уморни нозе во живот. Најлесен начин да се отстрани грубата кожа на петицата е со големи датотеки што се наменети за таа област.

6. Трепки и веѓи

Лифтот за трепки е третман на виткање, боење и нега на трепките со кератин, во кој со помош на средства за нега (без штетни хемикалии) се постигнува ефект на завиткани, потемни и поубави трепки, кои на очите им даваат заводлив изглед.

Постапката е безболна, целосно безопасна и трае 45 -60 минути, додека ефектот на завиткани трепки трае 4-8 недели. Третманот е наменет за сите оние кои не сакаат екстензии, но сакаат да ги истакнат природните трепки без curlers, маскара и екстензии, како и за оние жени кои сакаат да „одморат“ од маскара и екстензии.

Предностите на оваа постапка во однос на екстензиите на трепките се брзината на постапката и долготрајните резултати. Навитканите и обоени трепки се практични – можете да одите со нив во сауна и вода без страв дека ќе се размачка бојата, исто така можете да спиете во која било положба без да се плашите да ги оштетите.

Ако мислите дека не треба да ги навивате трепките, можете да одлучите само да ги обоите трепките и / или веѓите, што е многу брза, лесна и удобна постапка itself Самиот третман трае околу 20 минути, а ефектот е зголемен до 4 недели.

Бојата и развивачот што ги користи козметичарот не се исти со бојата на косата и развивачот. Тие се многу понежни. Не дозволувајте фризери да користат боја за коса во близина на вашите очи. Ефектот е посилен кај природните русокоси, додека кај бринетите и бринетите е нешто послаб, но повторно видлив. Целта на третманот е затемнување на трепките од коренот до врвот. Единствениот недостаток може да биде тоа што бојата не може да ја даде густината на трепките, бидејќи се нанесува во слоеви како маскара, но затоа никогаш нема да имате залепени трепки.

7. Анти-целулитна масажа

Целулитот е опишан како „кора од портокал“ што се акумулира на колковите, бутовите, задникот, стомакот и предниот дел на надлактицата. Трнлив и депониран изглед на целулит е последица на формираното сврзно ткиво што ги дели масните клетки на делови. Целулитот се јавува како последица на неправилна исхрана, недоволно движење, стрес, а може да настане и како последица на хормонални пореметувања.

Никогаш не е доцна за оваа масажа. Антицелулитната масажа е цврста, понекогаш болна, насочена кон „кршење“ на целулитот. Се изведува со антицелулитно масло во комбинација со разни други есенцијални масла и препарати како цимет и бршлен. Потребно е да се прават 10 до 20 масажи по ред секој втор ден за да се видат резултатите, а подоцна се препорачува одржување на тонот на кожата и мускулите со масажа еднаш во 7 до 10 дена.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!