ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Родителите прашуваат: Дали бебињата сонуваат додека спијат ?

Родителите прашуваат: Дали бебињата сонуваат додека спијат ?

Кога ќе заспијат, се превртуваат и брборат, секој родител се прашува во еден момент – дали моето бебе сонува нешто?

И додека го гледате вашето малечко спиење, сигурно се прашувате дали тоа сонува нешто во тој момент. Дали неговото движење и метеж во сонот всушност значи дека сонува?

Дали сонуваат бебињата?

Дури и експертите, всушност, не можат да бидат сигурни дали бебе сонува додека спие.

Што се однесува до возрасните, познат е фактот дека сонуваме за време на РЕМ фазата на спиење. Патем, кај децата, РЕМ фазата трае двапати подолго отколку кај возрасните. Од таа причина, некои лекари претпоставуваат дека е можно мозокот на бебето да работи, а тие да сонуваат.

Сепак, постојат невролози кои се сомневаат дека бебето не може да сонува. Тие веруваат дека мозокот на децата е сè уште недоволно развиен за да создаде апстрактни мисли и слики. Во нив, РЕМ фазата има поинаква функција – да го стимулира когнитивниот развој.

Дефинитивно соништата би изгледале многу поразлично отколку овде.

За што сонуваат бебињата?

Ако воопшто сонуваат, тогаш е многу тешко да се разбере што всушност се случува во соништата, бидејќи тие немаат развиен јазик, чист концепт за луѓето и работите што ги опкружуваат. Тие веројатно би се засновале на некое искуство од животот, чувство, како доење или едноставни слики, на лицето на мајката, на пример.

Психологот Дејвид Фолкс смета дека децата веројатно започнуваат да сонуваат само на возраст од девет години, бидејќи тогаш тие развиваат самосвест и подобра визуелизација на нештата. Кај помладите луѓе, статичките слики можат да бидат присутни за време на спиењето.

Дали бебињата имаат кошмари?

Шансите за тоа се многу мали, имајќи предвид дека бебињата сè уште немаат развиено чувство на страв.

Сепак, сите ние забележавме како бебето се разгорува, произведува звуци и го менува дишењето за време на спиењето. Експертите потенцираат дека нема причина да се грижите, бидејќи децата природно ги развиваат тие моторни вештини, а таквите движења ќе исчезнат со текот на времето.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!