ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ролни Со Цимет * Без глутен

Ролни со цимет се многу меки, богати се на вкусот и се со одличен сладок прелив. Доколку сте љубител на цимет ќе уживате во овој сладок десерт. Изненадете се вие и вашите најмили со вкусниот рецепт кој нема да ве остави рамнодушни на оваа слатко искушение.

Тесто:

– 130мл топло млеко
– 21 гр свеж квасец (може да биде вреќа сув, но подобро е со свеж)
– 15g шеќер
– 500 гр брашно
– половина лажичка сол
– 1 прашок за пециво
– 170 гр јогурт
– 1 јајце

Фил:

– 100 гр стопен путер
– 120 гр кафеав шеќер (може да биде обичен)
– 2 лажички цимет
* Сите состојки за полнење само се мешаат.

ролни со цимет

Прелив:

– 120 гр крем сирење
– 120 гр шеќер во прав
– 50 гр омекнат путер
– 1 лажичка арома на ванила
* Сите состојки за преливот исто така се мешаат.

Подготовка:

1. Растопете го квасецот во топло млеко, додадете шеќер и оставете го да стои неколку минути.
2. Ставете ги сите други состојки во друг сад, додадете млеко и квасец и измешајте ги состојките.Тестото треба да биде мазно. Потоа покријте го садот и оставете го тестото да отстои 1 час на собна температура.
3. Кога ќе се одмори, развлечете го тестото на набрашнета површина во правоаголник со димензии приближно 45x35cm.
4. Со филот пополнете го целото тесто до рабовите.
5. Потоа превртете го тестото на подолгата страна и пресечете го на 12 еднакви делови.
6. Ставете ги исечените ролни во плех обложен со хартија за печење и оставете ги да отстојат уште 20 минути.
7. Потоа печете ги на 190 степени околу 25 минути. Ако имате опција во рерна да печете со горниот и долниот грејач, тогаш направете го тоа.
8. По печењето, изматете го преливот и богато распространете го на ролатите. Тие се најубави додека се млаки.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!