ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ролници со готови кори – Вкусна закуска за целото семејство

Ролници со готови кори – Вкусна закуска за целото семејство.

Одличен предлог за појадок или вечера. Ги јадевме слатко за вечера, бидејќи тие се малку поинакви од стандардните јадења што нормално ги подготвуваме. Тие се одлични за промена на нешто во секојдневниот живот, и можат да се послужат и како топло и како ладно предјадење.

Состојки:

  • половина пакување кора од пита од 500 гр
  • 1 чаша од 250 мл ориз
  • 1 кромид, иста количина праз или млад кромид
  • 100 мл масло
  • пушена шунка исечена на парчиња, околу 150 – 200 гр (може да се стави и сушено месо)
  • 100 гр какво било тврдо сирење
  • 1 чешне лук
  • со и бибер по вкус за ориз, но обрнете внимание ако одбраното месо е прилично солено
  • 1 белка

Подготовка:

Измијте го оризот, а потоа додадете вода и оставете го да се готви 20 минути, а потоа тргнете го од оган и поклопете го уште 10 минути.

Загрејте го маслото, потоа додадете го исечканиот кромид и лук и пржете сè на се малку, кога ќе почне да пожолтува, истурете половина чаша вода и пржете сè додека не зоврие целата вода и кромидот започне повторно да се пржи.

Извадете го од оган.

Исцедете го оризот и измијте го да се излади.

Додадете кромид, масло и малку сол и бибер по вкус, исечкана шунка и рендано сирење.

Измешајте сè и комбинирајте.

Поставете ги корите една врз друга, некаде во пакувањата тие се веќе убави и распоредени, па пресечете ги на половина по должина и на половина попречно, за да добиете 4 еднакви делови (сечење на крст).

Земете по две кори и свртете ги да стојат како ромб и ставете полна лажица фил на врвот, а потоа префрлете го врвот на кората преку фил, а потоа префрлете ги краевите од левата и десната страна кон средината и превртете ги.

Четвртиот шпиц премачкајте го со белка од јајце за убаво да се залепи за ролатот.

Направете го истото со целиот фил и кора.

Ако имате вишок кора, секогаш можете да ја наполните со што било, другата половина од кората ја наполнив со стапчиња сирење и кулен, беше исто толку фантастично.

Загрејте го маслото во садот како што е, најмалку 1 см висок, а потоа спуштете го ролатот, печете една минута или две и свртете го.

Ролниците брзо се печат и лесно горат затоа што корите се тенки.

Послужете ги топли.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!