ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ротквица : Најздравата закуска, идеална за слабеење

Ротквица : Најздравата закуска, идеална за слабеење.

Иако во супермаркетите има ротквица цела година, сега е нејзината вистинска сезона. Заедно со неа, има многу здрави зеленчуци, млада зелена салата, спанаќ, млад кромид, глуварче. Кога овие пролетни плодови ќе се измешаат, добивате совршено здрави и хранливи јадења, идеални оброци за овој период од годината. Сочен, крцкав, лесно сварлив корен од ротквица е богат извор на витамин Ц, а исто така обезбедува многу калиум, фолати и диетални влакна.

Исто така, влијае на лачењето на слузта од респираторниот тракт, па затоа се препорачува за настинки, грип, кашлање и ги намалува главоболките. Сите оние кои се борат со килограмите, треба да внесат ротквица во исхраната затоа што нема многу калории, брзо го задоволува гладот ​​и долго време одржува чувство на ситост.

Поради нејзината крцкавост, таа е идеална во сите ладни и топли салати , сендвичи, со тестенини, и е добра во комбинација со егзотични овошја. Ако ја измешате со сирење и салата, ќе добиете едноставна и вкусна комбинација, а со додавање на кромид и лук, сок од лимон, маслиново масло, сол и бибер, станува вистинска деликатес. Ако не ви се допаѓа нејзиниот вкус, треба да знаете дека  е концентриран во црвената кора. Кога ќе ја излупите, лутината исчезнува, но и многу други добри супстанции што ги содржи.

Не ги фрлајте лисјата

Лисјата се јадат и се многу вкусни. Од свежи лисја можете да подготвите салати, вкусни супи и чорби, како што се оние од блитва или спанаќ. Кога купувате ротквици, лисјата треба да бидат кршливи и интензивно зелени во боја. Обрнете внимание и на големината, бидејќи тие големи ротквици можат да бидат стари, невкусни и шупливи. Проверете ја свежината со лесен притисок, па ако се меки, тие веројатно се веќе стари и не се толку хранливи.

Чувајте ги свежи

Најдобро е да користите што е можно повеќе свежи ротквици, но доколку ги чувате во фрижидер, задолжително отстранете ги нивните лисја и добро измијте ги плодовите под силен прилив на ладна вода. Потоа завиткајте ги во кујнска хартија и ставете ги во пластична кеса, но не затворајте ја целосно. На тој начин, ротквиците ќе останат свежи и крцкави до пет дена.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!