Предлог за ручек: пилешки специјалитет со ориз и печурки (рецепт)

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Предлог за ручек: пилешки специјалитет со ориз и печурки (рецепт)

Денешниот предлог за ручек е јадење кое се подготвува многу брзо.

Потребно е:

  • 300 пилешко бело месо,
  • 1 морков,
  • 200 гр печурки,
  • 1 главица кромид,
  • 2 чешниња лук,
  • 2 чаши ориз,
  • 1 лажица масло и
  • зачини по желба.

Подготовка

Сварете го пилешкото бело месо и исечкајте го на мали парчиња. Заштедете вода од вареното пилешко месо. Во тавче пропржете ситно исечкан кромид и малку рендан морков, а потоа додадете ги и печурките. Пропржете, па ставете го и оризот. Кога ќе почне да се лепи за тавата, додадете ја водата од свареното пилешко месо. Кога водата од оризот ќе се намали, додадете ги сечканото пилешко месо, зачините и малку свеж магдонос.

Уживајте!

error: Content is protected !!