ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рукола екстра хранлив продукт кој го храни и подмладува мозокот

На пазарите овие денови освен младиот лук, зелената салата и ротквиците можете да ја најдете и оваа намирница. Руколата е пребогата со антиоксиданси и како таква помага во одбрана од едноставните болести како што е настинката но и сериозните како ракот, срцевите заболувања и предвременото стареење.

Витаминот А со кој располага руколата гарантира подобрување на состојбата на коските, забите и очите. Докажано е дека соединенијата на флавоноидите во сличните билки на руколата ја штитат кожата, белите дробови и оралните шуплини од рак.
Руколата е исто така богата со витаминот К. Постепената деградација на нервните патишта како во случај со Алцхајмеровата болест може да се успори со внесување на овој витамин.

Руколата е преполна со витамини и минерали кои на некој начин ја зајакнуваат одбраната на имунолошкиот систем на организмот. Телото е стимулирано да создава повеќе бели крвни зрнца а руколата има и други бројни начини да ја подобри силата, издржливоста и функционирањето на вашиот имунолошки систем.

Ова зелјесто растение е одличен додаток во исхраната на бремените жени. Руколата е богата со фолна киселина а истата докажано ја намалува појавата на одредени ментални дефекти кај бебињата.

Конзумирањето на руколата е корисно поради содржината на витамините Б комплекс, кои порано беа познати како витамин Б, а сега ја сочинуваат групата од осум различни витамини, кои го поттикнуваат метаболизмот и здравјето на ќелиите. Б витамините учестуваат и помагаат во сите различни активности на ќелиите вклучувајќи го и производството на енегијата, синтезата на мастите, производството на црвените крвни зрнца и многу други витални процеси.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!