ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

РУСКА енергетска бомба која го штити телото од ВИРУСИ (РЕЦЕПТ)

РУСКА енергетска бомба која го штити телото од ВИРУСИ (РЕЦЕПТ).

Традиционалните народни лекови од руската алтернативна медицина откриваат уникатни рецепти базирани на најздравата храна …

Вирусите, настинките и грипот доаѓаат со првите постудени есенски денови, кога сме особено чувствителни и нашиот имунитет е значително нарушен. Во наредниот период, особено за време на глобалната пандемија на корона вирус, лекарите препорачуваат да го зајакнеме телото, имунитетот и да бидеме подготвени да се сретнеме со вирусот и грипот.

Руската алтернативна медицина нуди народен лек, кој комбинира речиси некомпатибилни природни состојки, но кој го обновува целиот организам.

РЕЦЕПТ НА РУСКИОТ АКАДЕМИК ЉУДМИЛА ГРИГОРИЈЕВНА ПУЧКО

За да го подготвите овој рецепт, треба да подготвите 2 лажици ситно сецкан лук, 3 лажици маслиново масло, 5 лажици природен ливадски мед, 50 милилитри силен варен зелен чај и половина лажичка мелен пипер, природна смола и една лажичка јаболков оцет.

Потребно е да го пржите лукот во маслиново масло една минута. Додадете ги сите други состојки и измешајте се на тивок оган пет минути. Тргнете го од оган и оставете да се излади, потоа чувајте во стаклена тегла, затворете го со капак и ставете го во фрижидер. Земете по една лажичка дневно, секогаш во приближно исто време. Не е важно дали земате еликсир пред или после оброк.

Ако често сте преморени и се чувствувате како да немате доволно енергија, тоа е првиот знак дека имунитетот е сериозно нарушен. Овој ефикасен руски еликсир ќе придонесе за прочистување на целиот организам и ќе ја врати изгубената енергија. Овој препарат се користи во форма на пијалок, а главни состојки се лук, маслиново масло, природен мед, зелен чај, потоа мали количини смола, јаболков оцет и црн пипер.

Лук и маслиново масло

Лукот го регулира крвниот притисок, ја подобрува работата на срцето и помага во лекувањето на габични инфекции. Поради својот чудесен антибактериски, антивирусен, антифунгален, антипаразитски и антиоксидантен ефект, лукот го зајакнува имунолошкиот систем и штити од настинки и грип.

Маслиновото масло и плодот на маслинка со нивното антиоксидативно дејство ги штитат клетките на телото и го одложуваат процесот на стареење, тие исто така имаат антиинфламаторни својства, со што се намалува ризикот од рак. Маслиновото масло не содржи холестерол и има повеќе од 77 проценти незаситени масни киселини, поради што во комбинација со антиоксидантното дејство е одличен лек за срцето и крвните садови, бидејќи ги чисти и не води до нивно затнување како други масти и масла.

Познато е дека природниот мед е традиционален лек за кашлица и болки во грлото, за подобрување на крвната слика, за заболувања на органите за варење, ги регулира цревата, помага во концентрацијата и меморијата, а многу други нарушувања успешно можете да ги лекувате со мед и други пчелни производи. Медот спречува инфекции, ги штити забите и коските, го намалува холестеролот, го подобрува варењето, создава многу потребна животна енергија и го подобрува расположението.

Зелен чај и смола од четинари

Антиоксидансите во зелениот чај се неколку десетици пати поефикасни од витамините Ц и Е, кои се сметаат за добри антиоксиданси. Антиоксидансите се борат со слободните радикали и на тој начин помагаат во борбата против стареењето.

Смолата на четинари, која се наоѓа на кората, е богата со горчливи материи и есенцијално масло, која ја содржи медицинската состојка терпентин. Во народната медицина, препаратите од таква смола се користат за лекување на кожни болести.

Црниот пипер има малку калории, а неговата потрошувачка го зголемува внесот на минерали и корисни фитонутриенти и може да го намали ризикот од разни болести. Малку црн пипер додаден на секој рецепт реагира повеќе од само засилувач на вкус.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!