ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Руски психолог: Само жена може да направи од маж идеален татко и сопруг, а еве како!

Руски психолог: Само жена може да направи од маж идеален татко и сопруг, а еве како!

Рускиот психолог Михаил Лабковски отворено ги советува жените како да направат маж совршен сопруг и татко на своите деца.

Во мојот живот и во пракса запознав неколку добри татковци. На мажите не им е судено да бидат добри татковци. Дури и за нив е малку неприродно. Тие се направени поинаку! Татковскиот инстинкт е мит. Во секој случај, тие не се родени со тоа.

Татковците ги сакаат децата со социјална љубов: тие се приврзани за нив затоа што постојано се пред нивните очи, затоа што поминуваат време со нив. Дури и ако се принудени. Добриот татко е производ на добра стратегија. Не е тешко да се омажиш и да имаш дете – најтешко е да се направи човек од добар сопруг и татко.

Пред да забремените, прво откријте дали вашиот партнер е за деца и семејство и дали е подготвен за брак. Само во овој случај можете да се потпрете на него и да ја споделите одговорноста со него околу децата. Ако мажот не е подготвен, губите се. Потпирај се на себе и не сметај на тоа – никогаш!

На крајот на краиштата, се зависи од жената!

„Кога ќе го напуштите породилното одделение, ставете го бебето во прегратките на сопругот и одете на маникир. Дали сте исцрпени? Не е важно, сврти се и посвети се! “

Мислам дека разбирате што сакаше да каже познатиот педијатар со ова.

Честопати жените ги оддалечуваат своите сопрузи од нивните креветчиња велејќи: “Се што е тука мора да биде стерилно!” или „Не испуштај го бебето“ или кога бебето ќе се разбуди и ќе почне да плаче: „ јас сум единствената што може да ја смири“

А потоа доаѓа мајката, бабата, сестрата, свекрвата и сопругот не може да стигне до сопственото дете.

Ова создава растојание помеѓу таткото и детето што доведува до отуѓување. Се веруваше дека таткото не бил корисен кај децата од прва до трета година. Така, тој пропушти да заспие, да се гушка, првите чекори, првото возење велосипед…

И кога детето ќе наполни три или пет години, моментот помина. Таткото никогаш повеќе не може да се поврзе со своето дете.

Често слушам од татковците: „Што да правам со бебето? Ниту зборува ниту сака да се шета … “. Ќерката на Лео Толстој еднаш рече дека славниот писател им се обратил на своите деца само кога наполниле дваесет години! Вашиот сопруг не е Толстој, ваше е да го направите добар сопруг!

Совети

Ако детето не спие – нормално е мажот што ве сака да дојде кај бебето и да се обиде да го смири. Најважно е да не го спречувате во тоа! Никогаш не одбивајте помош, никогаш не одговарајте: “Можам да го сторам тоа сам!”

Вашиот сопруг мора активно да се вклучи во грижата за децата. Отфрлете ја секоја друга помош, но вклучете го и вашиот сопруг!

Капење – Колку и да сте способни, татко ви треба да ви помогне при капењето на вашето бебе.

Прошетајте со бебето – едноставно кога тато ќе дојде дома од работа, дајте му го бебето и кажете му: Сега вечерам, те чекам дома за два часа.

Едноставно кажано: менување облека, капење, заспивање, лулкање, шетање на бебето – сето ова може да се направи заедно или наизменично.

Оставете го детето на мира со тато!

Едноставно измислете обврска: морам итно да одам на стоматолог, или на стоматолог, итн.

Нема ништо неодговорно и себично во тоа: запомнете – одгледувате дете, го спасувате вашето семејство и вашата заедничка иднина.

Изговори

Многу од денешните татковци пораснаа без татко покрај нив. Некои татковци работеа, некои беа алкохоличари, некои не беа заинтересирани за деца, а некои традиционално беа спречувани.

Затоа денешниот татко не знае како да биде татко. Тој немаше добар пример. Сепак, доволно е само вежбање. Нека поминат што е можно повеќе време со бебето.

Некои татковци велат: „Јас заработувам пари, ве ранам. Не можам уште да се грижам за децата! “ . Единствениот начин вашето дете да не прерасне во невротичен со недостаток на внимание и комплекси, е да имате татко и мајка покрај него.

Најлошото е кога ќе стане татко – Баба Рога. Тој им се заканува на децата со него. И кога децата ќе „збеснуваат“, мајката вели: „Сега ќе го повикам татко ти!“ И децата веднаш се смируваат. Ова не е добро. Таткото и децата мора да имаат врска полна со љубов и разбирање, како што имаат децата и мама. Таткото не смее да служи за заплашување на децата.

Друга ужасна работа кај татковците е љубомората! Кога ќе се роди бебе, тогаш мајката му  посветува 100 проценти од своето внимание. Таткото кој е емотивно неразвиен и несигурен ќе се чувствува љубоморен. Жената не смее да ја занемари улогата на сопруга, но повторно мора да биде мајка 100 проценти од своето време.

Ова не е лесно и може да се постигне само кога има пријателски однос меѓу сопружниците. Тогаш, останува на сопругот да ја погледне ситуацијата реално и да ја види неговата грешка.

Совети за татковците

Не се мажете или имајте дете ако не се чувствувате подготвен. На крајот на краиштата, ќе имате желба за деца барем некаде во иднина!

Работете на себе: научете како да давате и примате љубов, научете да ги изразувате своите чувства.

Ако сакате да имате вистински и добри односи со вашите деца, не чекајте да наполнат 15 години. Искапете ги, пресоблечете се, нахранете го телото и умот.

Научете да си играте со вашите деца.

Не воспитувајте деца за да ги исполнат вашите очекувања. Не правете ги актери, пејачи, пилоти, економисти само затоа што тоа беше ваш сон. Прифатете ги такви какви што се, а не како што сакате да бидат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!