ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Сакате совршен тен? Оваа храна го одржува неговиот сјај

Сакате совршен тен? Оваа храна го одржува неговиот сјај.

Доколку сакате совршен тен, постојат намирници кои ќе ви помогнат да го задржите неговиот сјај.

Познато е дека овошјето и зеленчукот имаат многу поволно влијание врз нашето тело и здравје, но исто така можат многу да влијаат на нашиот изглед, особено кога станува збор за кожата на лицето.

Така, постојат одредени намирници кои можат да го подобрат изгледот и здравјето на кожата на лицето, а меѓу нив, во преден план се најразлични овошја.

Ако сакате убава, негувана, сјајна кожа и совршен тен – треба редовно да го јадете ова овошје:

Банани

Бананите се еден од најдобрите природни извори на калиум за нашето тело. Токму оваа состојка е клучна за одржување на рамнотежата на хидратацијата на кожата – што е многу важна за одличен изглед на лицето.

Лубеница

Едно од омилените плодови на летото е дефинитивно лубеницата. Благодарение на фактот дека нејзината содржина е 90% вода – со редовно консумирање лубеница, можете да бидете сигурни дека кожата ќе се хидрира одвнатре, што може да се забележи однадвор.

Ананас

Ананасот содржи високо ниво на ензим бромелаин, кој го смирува воспалението на кожата, поради што често се користи како лек.

Боровинка

Популарно познат како син дијамант, боровинката е носител на здрави работи и е многу вредна. Содржи високо ниво на витамини А и Ц и е одличен како антиоксиданс, кој и помага на кожата да изгледа одлично.

Јаболко

Благодарение на фактот дека содржи висок процент на колаген, јаболкото ја одржува кожата еластична.

Јагоди

Јагодите се едно од омилените плодови на многу луѓе токму поради нивниот сладок вкус, а освен што се добри за јадење – тие се многу добри и за кожата на лицето бидејќи содржат киселини кои се борат против УВ зрачењето и ги намалуваат брчките.

Киви

Познато е дека киви содржи високи нивоа на витамин Ц, поради што е многу ефикасен во одржување на силниот имунолошки систем, и дава на кожата сјај и сјаен тен.

Цреши

Тие содржат висока концентрација на антиоксиданти – како ниедно друго овошје, кое успешно го забавува процесот на стареење.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!