Салата од печен компир

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Салата од печен компир.

За да ја подготвите оваa вкуснa салата потребно ви е:

  • 500 грама бел или црвен (благ) компир
  • 1 лажичка маслиново масло
  • 60 грама мајонез
  • 60 грама јогурт
  • 1 лажичка сеф
  • половина лажичка табаско сос
  • сол по ваш вкус
  • 3 ситно исецкани главици млад кромид

Подготовка:

Измешајте го компирот со маслиново масло и смотајте го во фолија. На скара со затворен поклопец на средно силен оган печете го тоа 15 минути. Со вилушка проверете дали компирите се печени. Подогответе со со мешање на мајонез, јогурт, сенф, табаско сос и сол. Додадете компир и кромид во сад и избешајте со сосот. Сервирајте и послужете додека е топло.

error: Content is protected !!