ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Само 3 состојки: Рецепт за кремаст појадок кој изобилува со протеини

Само 3 состојки: Рецепт за кремаст појадок кој изобилува со протеини.

Чиа семето е одличен извор на протеини и омега-3 масни киселини, како и калиум и калциум. Тие се одличен избор за појадок.

Чиа пудинг е одличен појадок кој е богат со протеини и други хранливи материи, а многу лесно се подготвува. Претходната ноќ, измешајте ги трите состојки во една тегла, ставете го во фрижидер и садот ќе биде подготвен за консумирање следното утро.

Чиа семињата се одличен извор на протеини и омега-3 масни киселини , како и калиум и калциум. Наместо кравјо млеко во овој рецепт, можете да користите и алтернативни извори – како што е билен пијалок направен од кокос, бадеми или некој друг орев.

Состојки за чиа пудинг:

  • 400 мл млеко
  • 40 гр чиа семиња
  • 1 банана

Подготовка:

1. Измешајте ги чиа семиња со млеко и истурете ги во тегла со капак.

2. Можете веднаш да изгмечете една зрела банана во смесата и да ја ставите целата заедно во фрижидер преку ноќ. Колку е позрела бананата, толку посладок ќе биде пудингот.

3. Бананата можете да ја додадете и наредното утро откако ќе биде готов пудингот. По желба, можете да додадете мед, ореви и други плодови во пудингот по желба. Добар апетит!

Дали вашиот рецепт не успеа?

Ако чиа семето не се геловило преку ноќ, или кондензирано млеко, можно е да имате стари семиња на располагање.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!