ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Само ЕДНА земја има НАЈЧИСТИ плажи, еве каде e ГРЦИЈА на списокот

Само ЕДНА земја има НАЈЧИСТИ плажи, еве каде e ГРЦИЈА на списокот.

Откако се спроведе тестирање на вода на 112 локации, една островска земја во Медитеранот постигна совршен резултат.

Европската агенција за животна средина неодамна го тестираше квалитетот на водата во 22.276 места за капење во 27-те земји на Европската унија. Албанија, Швајцарија и Велика Британија беа додадени на списокот.

Сите плажи на Кипар се чисти

Во извештајот, Кипар убедливо се најде на прво место, бидејќи има најчисти плажи. Оваа островска земја доби совршен рејтинг од 100%! Кипар заработи највисоки пофалби за исклучително квалитетна вода за капење. Всушност, од 112 плажи на Кипар, секоја доби највисок, „одличен“ рејтинг.

Тестовите беа спроведени помеѓу 1 мај и 31 октомври 2020 година.

Грција има почисти плажи од Шпанија.

Европските води за капење поминаа одлично затоа што 82,8% од рангираните добија највисок рејтинг.

Австрија е подобра од Хрватска.

Веднаш по Кипар следуваат Австрија со 97,7%, Грција со 97,1%, Малта со 96,6% и Хрватска со 96,1% од нејзините локации, кои се во категоријата врвен квалитет.

Идентификувани се области загадени.

– Добриот квалитет на европските води за капење е резултат на 40 години работа на спречување и намалување на загадувањето. Исто така, идентификувавме области во кои беше потребно да се преземат одредени мерки – рече Ханс Бронинки, директор на организацијата.

Туризмот на Кипар минатата година падна за 85%, во споредба со претходната сезона.

Од сите нив, лоша оценка добија 296 локации, што е 1,3% од тестираните места. Велика Британија, која беше во ЕУ за време на студијата, имаше само 17,2% од локациите во највисоката категорија, следена од Полска со само 22,1%.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!