ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Само мала група на луѓе може да сфати: Загонетка на Ајнштајн која може 2% луѓе да ја решат!

Само мала група на луѓе може да сфати: Загонетка на Ајнштајн која може 2% луѓе да ја решат!

Не очајувајте ако не сте во можност да ја решите – неа ја решаваат само врвни логичари.

Тоа е логичен тест за кој се тврди дека го решаваат само 2% од луѓето. Името го носи по славниот физичар Алберт Ајнштајн, бидејќи тој наводно го измислил кога бил момче, иако нема потврда дека тоа навистина се случило. Бидете сигурни дека припаѓате на 2% од најинтелигентните .

Совет: Решавајте го тестот кога сте мирни, одморени и не очајувајте ако не можете да постигнете решение.

Вовед:

5 куќи се насликани во 5 различни бои и во секоја куќа живее лице од друга националност. Тие 5 сопственици пијат одреден пијалок, свират одреден инструмент и чуваат одредени домашни миленици. Ниту еден сопственик нема исто милениче, инструмент или пијалок.

Методот на Алберт Ајнштајн кој ја зголемува интелигенцијата и решава проблеми: Вие не правите ништо секој ден – цели два часа!

Врз основа на информациите подолу, одговорете:

– Кој ги чува рибите?

Познати податоци:

1. Британец живее во црвена куќа.

2. Швеѓанец чува кучиња.

3. Данец пие чај.

4. Зелената куќа е лево од белата куќа.

5. Сопственикот на зелена куќа пие кафе.

6. Лице кое свири виолина одгледува птици.

7. Сопственикот на жолтата куќа свири на пијано.

8. Сопственикот на средна куќа пие млеко.

9. Норвежанецот живее во првата куќа.

10. Човек што свири на труба живее покрај оној што има мачиња.

11. Човек кој држи коњи живее покрај човек што свири на пијано.

12. Сопственик кој свири хармоника пие пиво.

13. Германец свири на гитара.

14. Норвежанец живее покрај сина куќа.

15. Човек што свири на труба има сосед кој пие вода.

Постои само едно решение кое ги исполнува сите горенаведени барања!

Одговорот и постапката што води до решението можете да ги видите на видеото подолу:

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!