ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Што би направил Супермен за Македонија ако победи на Евровизија?

FLIP: Кој поубаво пее: Виктор, Роки или Супермен? В.А.: Роки...

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил Цветанов се гради еден поинаков однос кон еден многу значаен спорт во светски рамки, а тоа е MTB велосипедизам. Неговиот однос кон овој спорт и клубската работа како и соодветната помош од локалните познавачи и поддржувачи на спортот оваа година се крунисаа со организација на трка од светски ранк, на која ќе присуствуваат звучни имиња и врвни спортисти.

Мотото на клубот: “Ние сме вода во движење!” некако се совпаѓа и со едно култно, но и од историско значење за Куманово место викано “Студена Вода” кое како да било “родено” за ваков тип на трки.

Она што е карактеристично за самата организација е што во минативе две недели со напорна работа е дизајнирана, трасирана и креирана врвна тркачка патека, која е одобрена од комесарот на натпреварот со воодушевување, кое пак го потврдува и огромната бројка на учесници приближно 100.

Драги читатели, со особена чест, задоволство и радост Ве покануваме овој викенд 4-5 Јуни да ни се придружите и заедно да ги проследиме двете трки во хоби и професионална категорија, а сега Ве оставаме да прочитате интересни одговори на уште по интересни прашања! Уживајте!

Повеќе за трката на овој линк

FLIP: Како влијае велосипедот кога ќе го зграпчиш под твоја контрола?

Е.Ц.: Ми создава чувство на слобода и навистина правам тоа што го сакам, зарем не се чувствувате и вие исто кога ќе го јавнете вашиот велосипед?

FLIP: Колку време ти требаше да сватиш дека си добар во тоа што го работиш?

Е.Ц.: Уште кога почнав да возам велосипед на 4 години сватив дека сум добар и малку посебен😄, но она што е најбитно е дека не се откажав и покрај многуте предизвици низ животот, туку моето хоби прерасна во професионален однос кон велосипедот, спортот и секако клубот.

FLIP: Кажи ни за нешто за твоето семејство, подршката и подмладокот.

Е.Ц.: Како прво, без такво семејство не би имал таква подршка😄. Сопругата Мери би рекол е виновникот за сите мои успеси, давајќи безрезервна подршка. Подмладокот се надевам дека ќе ги следи моите стапки земајки во предвид дека и керичката Оља започна да вози велосипед како мене на 4год😄.

FLIP: Колку клубот Крос Сајклинг Тим влијае на развојот на велисопедизмот во Куманово и во Македонија?

Е.Ц.: Мислам дека доволно влијае затоа што имаме нови членови на кои ние постарите даваме личен пример, а исто така работиме на нови програми за да го омасовиме велосипедизмот во нашиот град.

FLIP: На колку трки досега имаш учествувано?

Е.Ц.: Не би знаел, многу се😄. Можеби треба да најдам малку време за да почнам да водам некаква статистика.

FLIP: Кажи ни нешто повеќе за XCO MTB UCI 1 трката и по што ќе е различна од сите други до сега?

Е.Ц.: По многу работи, самото највисоко меѓународно рангирање Ц1 доволно кажува за сериозноста и нивото на организација!  Куманово никогаш немал ваков ранг на велосипедски натпревар во планински велосипедизам. Самото рангирање кажува дека и во претходните години трката била организирана на високо ниво. Се надеваме дека традицијата ќе продолжи и ќе расне интересот.

FLIP: Која твоја трка ќе ја паметиш за цел живот?

Е.Ц.: Државното првенство 2021 токму на нашата патека во Куманово, освојувајќи ја титулата државен првак во сениорска категорија!

FLIP: Што е тоа што го прави твојот стил на тркање, живот и тренинг што те издвојува од другите?

Е.Ц.: Мојот победнички карактер😄 Едноставно желбата да се биде најдобар е посилна од се и ме прави да бидам посветен на секојдневен тренинг.

FLIP: Кога би можел да ја бираш која патека ти е сон да ја извозиш?

Е.Ц.: Има повеќе но сепак Нове Место во Чешка би ја возел со задоволство.

FLIP: Како младите ќе знаат дека се спремни за трка?

Е.Ц.: Кога ке извозат една сезона во Хоби категорија, кога ќе го почувствуваат адреналинот, напорот и треперењето на секој мускул.

FLIP: Колку велосипеди имаш скршено до сега?

Е.Ц.: Како мал мислам дека се 6,и секогаш беше војна да се купи нов 😄

FLIP: Колку илјади километри имаш поминато на велосипед?

Ако годишно поминувам 8000-10000 тогаш…😄

FLIP: Дали велосипедист е машки или женски спорт?

Е.Ц.: Подеднакво!

FLIP: Кој е најзаслужен за оваа трка?

Сите членови на Кросс Сајклинг Тим, ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ!

FLIP: Колку учесници доаѓаат овој пат и од кои држави?

Е.Ц.: Во бројка, накај 100 учесници oд Словачка, Франција, Словенија, Србија, Црна Гора, Грција, Бугарија и се разбира од Македонија

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!