ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Се користи со векови: Дали сте пробале масло од шипка против акни?

Се користи со векови: Дали сте пробале масло од шипка против акни?

Само во периодот од животот кога треба да бидете полни со самодоверба, тие се тука за да ви создадат проблеми.

Покрај црвенило и болно воспаление, акните можат да остават трајни лузни и дамки на лицето, доколку не се лекуваат. Затоа што , тие нема да поминат сами колку ние и да го посакуваме тоа. Ако досега сте ги испробале сите препарати достапни на пазарот за третман на акните, а не бевте особено задоволни од резултатите, време е да им дадете шанса на маслото од шипка.

Што е масло од шипка?

Маслото од шипка се екстрахира од растение кое припаѓа на семејството на рози. Ова масло се користи во традиционалната медицина со векови, поради неговите превентивни и терапевтски својства. Шипинка е многу ефикасна во решавање на проблеми како што се настинки, инфекции на уринарниот тракт, како и многу воспаленија во телото.

Шипинка содржи најголема количина на витамин Ц сама по себе, значително поголема од цитрусот, кој се смета за врвен извор на овој витамин.

Како помага?

Го регулира производството на себум – Прекумерното лачење на себум може да доведе до запушување на порите на кожата, а со тоа и задржување на бактериите на лицето кои доведуваат до појава на акни. Маслото од семе од шипинка содржи линолеинска киселина, која ја регулира лачењето на себум и го одржува природниот баланс на маслото на лицето.

Има антимикробни својства – маслото од семе од шипинка има антимикробно својство и многу ефикасно се бори против бактериите кои предизвикуваат акни. Може да ви помогне да го намалите воспалението и да спречите појава на темни дамки и лузни на лицето.

Има антиинфламаторни својства – Акните на лицето често се резултат на воспалителен процес. Поради своите антиинфламаторни својства, односно високи нивоа на фенолни киселини, токофероли и каротеноиди, маслото од шипинка е моќна алатка за борба против акните. Овие антиоксиданти ја штитат кожата од оксидативен стрес и го намалуваат воспалението.

Како да користите масло од шипинка за лекување на акни?

Маслото од семе од шипинка се смета за базно масло, па можете да го нанесете директно во регионот погоден од акни. Она што претходно треба да го проверите е дали имате 100% чисто масло од шипинка во ваши раце. Помеѓу дланките, треба да истриете 3 капки од ова масло и да го нанесете на лицето со кружни движења. Препорачливо е да го користите двапати на ден – наутро и навечер, без испирање. Можете исто така да додадете неколку капки од ова масло во вашите хидратантни креми за лицето што ги користите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!