Се користи со векови: Дали сте пробале масло од шипка против акни?

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Се користи со векови: Дали сте пробале масло од шипка против акни?

Само во периодот од животот кога треба да бидете полни со самодоверба, тие се тука за да ви создадат проблеми.

Покрај црвенило и болно воспаление, акните можат да остават трајни лузни и дамки на лицето, доколку не се лекуваат. Затоа што , тие нема да поминат сами колку ние и да го посакуваме тоа. Ако досега сте ги испробале сите препарати достапни на пазарот за третман на акните, а не бевте особено задоволни од резултатите, време е да им дадете шанса на маслото од шипка.

Што е масло од шипка?

Маслото од шипка се екстрахира од растение кое припаѓа на семејството на рози. Ова масло се користи во традиционалната медицина со векови, поради неговите превентивни и терапевтски својства. Шипинка е многу ефикасна во решавање на проблеми како што се настинки, инфекции на уринарниот тракт, како и многу воспаленија во телото.

Шипинка содржи најголема количина на витамин Ц сама по себе, значително поголема од цитрусот, кој се смета за врвен извор на овој витамин.

Како помага?

Го регулира производството на себум – Прекумерното лачење на себум може да доведе до запушување на порите на кожата, а со тоа и задржување на бактериите на лицето кои доведуваат до појава на акни. Маслото од семе од шипинка содржи линолеинска киселина, која ја регулира лачењето на себум и го одржува природниот баланс на маслото на лицето.

Има антимикробни својства – маслото од семе од шипинка има антимикробно својство и многу ефикасно се бори против бактериите кои предизвикуваат акни. Може да ви помогне да го намалите воспалението и да спречите појава на темни дамки и лузни на лицето.

Има антиинфламаторни својства – Акните на лицето често се резултат на воспалителен процес. Поради своите антиинфламаторни својства, односно високи нивоа на фенолни киселини, токофероли и каротеноиди, маслото од шипинка е моќна алатка за борба против акните. Овие антиоксиданти ја штитат кожата од оксидативен стрес и го намалуваат воспалението.

Како да користите масло од шипинка за лекување на акни?

Маслото од семе од шипинка се смета за базно масло, па можете да го нанесете директно во регионот погоден од акни. Она што претходно треба да го проверите е дали имате 100% чисто масло од шипинка во ваши раце. Помеѓу дланките, треба да истриете 3 капки од ова масло и да го нанесете на лицето со кружни движења. Препорачливо е да го користите двапати на ден – наутро и навечер, без испирање. Можете исто така да додадете неколку капки од ова масло во вашите хидратантни креми за лицето што ги користите.

error: Content is protected !!