ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Се отвора сезоната на Монт Еверест: Највисокиот врв на светот

Се отвора сезоната на Монт Еверест: Највисокиот врв на светот од април повторно е достапен за авантуристи.

По едногодишна пауза, на планинарите ќе им биде дозволено да се вратат на Монт Еверест во април , но под строги услови.

Владини претставници неодамна објавија дека највисокиот врв на светот ќе биде повторно отворен.

Повеќе од 300 планинари од целиот свет, најверојатно, ќе се обидат да се искачат на 8.849 метри во текот на следниот месец. Како што објасни службеникот на туристичкиот оддел, Мира Ахарија, тоа е значителен број во споредба со 2019 година, кога на почетокот на сезоната беше забележано присуство на 381-от планинар.

– И сето ова е и покрај барањето за еднонеделен карантин и сертификат, со кој планинарот докажува дека е негативен за вирусот корона.

Непал има осум од 14-те највисоки планини во светот. Стотици планинари од целиот свет, кои се обидуваат да се искачат, носат приход на милиони долари на земјата, која се смета за сиромашна.

Непал го блокираше пристапот до планините во март 2020 година, кога беа преземени многу строги мерки во земјата поради пандемијата на коронарниот вирус. Неодамна, земјата започна кампања за вакцинирање на AstraZeneca со вакцини, кои Индија ги донираше на Непал во јануари. Сето тоа влијаеше на намалување на бројот на новозаразени.

Организаторите на овие експедиции наведуваат дека кинеската страна на Еверест, која минатата година беше затворена за странски планинари, ќе остане затворена и оваа сезона. Ова веројатно значи поголем број алпинисти од непалската страна.

Сепак, водачите на одредени експедиции сметаат дека не е многу одговорно во овој момент да се вратат на планината, имајќи предвид дека непалскиот систем е слабо развиен.

„Последното што сакаме да направиме е да им наштетиме на алпинистите или да создадеме ситуација кога некој од алпинистите ќе се разболи на планина, што би ги загрозило другите“, рече Адријан Балингер, еден од водачите на експедицијата, кој сепак ќе чека да замине .

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!