Сè што треба да знаете за аргановото масло за коса

Слични

5 секојдневни навики поради кои стареете побрзо

5 секојдневни навики поради кои стареете побрзо. Повеќето луѓе се...

Дали знаете како настанале чевлите со потпетици?

Дали знаете како настанале чевлите со потпетици? Потпетиците до ден...

Утринска навика за освежување и подмладување

Утринска навика која ќе ве освежи и подмлади. За многумина...

Сподели

Сè што треба да знаете за аргановоto масло за коса.

„Течноto злато“ и неговите придобивки

Сувата и оштетена коса може да биде голем проблем, но тоа нема да биде така ако се користат природни масла за коса како што се: јојоба, арган, макадамија, кокос. Маслата влегуваат во фоликулот на косата, го обновуваат и делуваат навистина добро. Најдобро меѓу нив е аргановото масло.

Жените ширум светот го користат како незаменлив дел од грижата за косата. Расте на југозапад од Мароко, а неговиот ефект претходно најдобро се гледал на косата на мароканските жени. Придобивките од аргановото масло се познати со векови. Одличнo е за убавината на косата, а помага и за побрзо сушење. Затоа, повеќе не е изненадувачки што го нарекуваат „течно злато“. Неговиот фантастичен состав е одговорен за совршените перформанси. Исто така, тоа содржи есенцијални масни киселини кои придонесуваат за зајакнување на косата. Има и полифеноли, фенолна киселина, каротин… Витаминот Е го има до 4 пати повеќе во аргановото, отколку во маслиновото масло.

Ова масло го продолжува животот на косата бидејќи е се смета за антиоксиданс. Го намалува чешањето и ги ублажува воспалителните процеси, правејќи го скалпот здрав и избалансиран. Сите овие микромолекули продираат длабоко во косата и подобро се апсорбираат како хранливи материи. Косата станува убава и мека.

Дали маслото од арган е скапо?

Маслото за коса од арган е исклучително ефикасно, па заштедува пари при купување други помалку ефикасни производи. Исто така, треба да се има предвид начинот на добивање на маслото, без разлика дали е во шише што продава чист арган или мешавина со некои други масла. Постапката е долга и бавна. Дрвото арган расте во Мароко, а за еден литар масло е потребна голема вештина и работа до 20 часа. Потребни се околу 100 свежи плодови за само еден литар арганово масло.

  • Широка примена на масло од арган

Маслото од арган може да се користи на различни начини во зависност од намената. Одличен е во борбата против првут, за хидратација на косата, а исто така штити и од топлина.

  • Грижа за сува коса

Маслото од арган може да се користи како многу ефикасна маска за хидратација на сува коса. Неопходно е да го нанесете на сува коса (само масло од арган или во комбинација со кокос), да оставите да стои 15-20 минути, а потоа да ја измиете косата со шампон и да употребите соодветен регенератор.

  • Стајлинг заштита

Кога користите преси за обликување, арго масло може да биде топлински штит. Нанесете неколку капки масло на дланките, истријте ги за тоа да се загрее малку и рамномерно размачкајте на влажна, но исушена коса. На ист начин може да се користи како производ за оставање или како заштита од солена морска вода или хемикалии во базени.

  • Стоп за првутот и за губењето на косата

Аргановото масло се користи во борбата против првутот со енергично триење во скалпот по нанесувањето на дланките. Треба да се остави да делува неколку часа или преку ноќ, а потоа темелно да се исплакне. За најдобри резултати, потребно е да се повторе постапката неколку пати неделно и резултатите ќе бидат забележливи само по две недели. Губењето на косата е вообичаен проблем за мажите во 21 век, но со него сè почесто се соочуваат и многу жени, особено во постпородилниот период и за време на доењето. Аргановото масло може да помогне на ист начин.

error: Content is protected !!