ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Се верува дека смоквата е најлековито овошје на светот

Се верува дека смоквата е најлековито овошје на светот.

Смоквата со право се нарекува рајски плод на Медитеранот. Нејзините лековити делови се плодот, млечен сок, лист и кора. Сушената верзија на смокви се смета за супер храна што ни е достапна во текот на целата година, но тешко може да ги надмине сочните плодови што се одгледуваат на нашите простори илјадници години.

Суровите смокви содржат до 80 проценти вода, а бидејќи смоквите ја стимулираат енергијата во однос на исхраната, најдобро е да ги јадете наутро.

1. Го намалува крвниот притисок

Смоквите се одличен извор на калиум кој помага во намалување и регулирање на крвниот притисок. Минералот калиум е слабо достапен во храната, и тој е неопходен за функционирање на организмот. Многу луѓе страдаат од недостаток на калиум како резултат на зголемената потрошувачка на сол.

2. Помага при слабеење

Таа е добар извор на диетални влакна кои го подобруваат варењето на храната и ни даваат чувство на ситост подолго, помагајќи на тој начин да изгубиме тежина. Смоквите содржат поголема количина на растворливи и нерастворливи влакна отколку другите плодови. Растворливите влакна исто така го намалуваат холестеролот во крвта. Во 100 грама смокви има само 74 калории.

3. Го намалува шеќерот во крвта

Листовите од смоква го намалуваат шеќерот во крвта. Лисјата може да се користат не само при подготовка на разни јадења, туку и при подготовка на чаеви. Некои истражувања покажаа дека смоквите помагаат во регулирање на шеќерот кај луѓето кои страдаат од дијабетес тип 1.

4. Помага при добро расположение

Тие содржат голема количина на витамин Б комплекс, кој му дава енергија на нашето тело, обезбедува еластичност на кожата и силни мускули. Друга придобивка на витаминот Б комплекс е тоа што ја подобрува работата на мозокот, а со тоа и концентрацијата и меморијата, и го подобрува нашето целокупно расположение. Ако несоницата и ПМС се резултат на вашето незадоволство, смоквите, поради нивната висока содржина на магнезиум, можат да помогнат.

5. Помага при брадавици

Во народната медицина, смоквите се сметаат за одличен помошник во проблеми со израстоци на кожата, како што се брадавици и пченка. Доволно е да се потпреме половина од свежото овошје на местото на телото каде што е проблемот, да се остави преку ноќ и да се исплакне со топла вода наутро. После тоа, решавањето проблеми е полесно, и доколку е потребно, можете да ја повторите постапката до 5 пати.

6. Тие содржат богатство на витамини и минерали

Високите концентрации на гликоза и фруктоза се поздрава замена за белиот, индустриски шеќер. Содржат многу железо, фосфор, калциум, калиум, магнезиум, витамини Б6, Е, Ц и витамин А. Исто така се богати со бета-каротен, па затоа се препорачува да се јаде смоквата неколку дена пред сончање. Содржи голема содржина на вода и природни шеќери, па затоа е корисен при закрепнување од исцрпеност и детоксикација.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!