ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Седум изненадувачки причини зошто вашето куче треба да спие покрај вас!

Седум изненадувачки причини зошто вашето куче треба да спие покрај вас!

Сите сме слушнале дека не треба да го правиме тоа: да го викаме кучето да спие со нас. Луѓето веруваат дека е валкано и едноставно не е добро за нив.

Спиењето во ист кревет со домашно милениче можеби не е толку лошо како што изгледа.

Дозволувањето на најдобриот пријател со четири нозе да ја помине ноќта со вас, исто така, има здравствени придобивки, а подобро е и за вашето куче!

Седум придобивки од спиење со кученце во вашиот кревет:

1. Ви овозможуваат удобност

Без разлика дали станува збор за нивното топло тело или ритмичко дишење, има нешто толку утешно во кучето. Тие го прават вашиот кревет уште поудобен!

2. Помагаат во борбата против несоницата

Нивното присуство поттикнува смиреност, ослободува од стрес и чувство на сигурност. Така, во основа, тие ги одземаат сите работи што ве одржуваат будни ноќе!

3. Гушкање со нив го ублажува стресот и вознемиреноста

Присуството на кученца е одлично за ослободување од стресот. Нивната внимателна природа може да биде смирувачка.

4. Обезбедуваат топлина

Нивните топли тела и тенденцијата да се виткаат што е можно поблиску до своите луѓе работат како мал радијатор во кревет. Иако ова може да биде тешко во текот на летото, кој не сака малку природна топлина во студена ноќ?

5. Помагаат во борбата против депресијата

Едно нешто што кучињата го нудат без прашање е безусловна љубов. За некој што се бори со депресија, овој тип на врска може да биде тешко да се постигне. Примањето, без поставување прашања, може да направи чуда во особено тешки времиња.

6. Тие прават да се чувствувате безбедно

Знаејќи дека има некој друг покрај вас, надгледувањето кога сте најранливи е толку утешно чувство. Нивниот супер слух и склоноста да лаат кај странци секако придонесуваат за тоа.

7. Исто така е добро за вашето куче

Нема ништо на светот што вашето куче го сака повеќе од вас, така што дозволувајќи им да го поминат тоа дополнително време во гушкање, ќе им го разубави денот. Тие добиваат утеха од вас на ист начин како и вие од нив, така што спиењето заедно е добар за сите!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!