ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Седум (клучни) навики на парови со одличен сексуален живот

Како можете да ја запалите страста во долгорочните врски и да го подобрите вашиот сексуален живот? Џонан Готман добро го знае ова. Познатиот американски психолог, терапевт и истражувач целата своја кариера ја посвети на анализа на љубовните врски, со акцент на бракот и разводот.

Готман беше разведен двапати и сега е во брак повеќе од 30 години со својата трета сопруга, психологот и соработник Џули Готман. Во интервју за „Психологија денес“, парот откри што всушност е потребно за да се има добар сексуален живот на долг рок.

Што ќе ја одржи живата романса и страст? Врз основа на резултатите од истражувањето спроведено на 70.000 парови во 24 земји, открив какви секојдневни навики имаат луѓето со одличен сексуален живот и ова се навистина едноставни работи, рече Готман.

1. Секој ден си кажуваат едни со други дека се сакаат и навистина мислат така.

2. Тие страсно се бакнуваат без причина.

3. Си даваат комплименти едни на други.

4. Излегуваат заедно на вечери.

5. Разменуваат нежности.

6. Покажуваат нежност во јавноста.

7. Тие зборуваат отворено за нивниот сексуален живот.

Џули Готман забележува дека треба да го игнорираме еден од најголемите митови за сексот. Луѓето сметаат дека сексот мора да изгледа совршено, Холивудски. Огномет мора да лета околу вас додека ѕвездите сјаат на небото. Тоа не е реално. Сексот едноставно мора да биде онаков каков што сакате, заклучува психологот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!