ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Седум утрински активности за подобар почеток на денот: Уживајте во тишината прво

Седум утрински активности за подобар почеток на денот: Уживајте во тишината прво.

Она што го правиме наутро може да го одбележи целиот ден и да ни го одреди расположението.

За да го започнете денот правилно, треба да стекнете добри навики. Иако изгледа дека некои ритуали се тешки за усвојување, докажано е дека помагаат да се чувствувате подобро.

Разбудете се порано

90 проценти од успешните луѓе се будат пред 6 часот во еден работен ден. Утрата се најпродуктивниот период од денот.

Започнете го денот со вежбање

Постојат такви луѓе кои копнеат да тренираат пред изгрејсонце, додека за сите други што се будат на пукнатината од зората да се поттат и мачат веројатно не звучи идеално. Сепак, утрото е идеално време за вежбање. Започнувањето на денот со вежбање ќе ве спречи да се движите, продолжувате или воопшто да не вежбате.

Уживај во тишината

Животот може да биде хаотичен. Ако не сте тип за утринска врска со партнер или немате партнер, ако постојано трчате наоколу, одвојте време за себе наутро и неколку моменти на тишина. Обидете се да размислите неколку минути на почетокот на секој ден со кафе или сок. Можете да ги користите тие мирни моменти за медитација, замислувајќи иден успех, благодарност.

Јадете соодветен појадок

Прескокнете ги житариците и подгответе си појадок со протеини. Подобро е денот да го започнете со јајца отколку со шеќер, кој наскоро ќе падне и ќе ви донесе чувство на замор. Сите се зафатени. Можеби изгледа тешко да најдете време да го подготвите целиот оброк наутро, но ова ќе ви даде повеќе енергија и време потоа.

Прво ослободете се од најважните и тешки задачи

Тивките утрински часови можат да бидат идеално време да се фокусирате на важен работен проект без прекини. Дури и тоа е идеален период од денот пред другите да ви го одвлечат вниманието – колегите, вработените, шефовите.

Туширајте се

Утринскиот туш – но со млака вода, навистина ќе го доведе вашето тело во состојба на подготвеност за тој ден. Покрај тоа што се чувствувате свежи, туширањето веднаш по станување ви заштедува време што подоцна би го потрошиле на нега, затоа што веднаш ќе се облечете, ќе се нашминкате итн.

Разговор со партнерот

Вечерта сте уморни од секојдневните активности. Искористете го почетокот на денот за да разговарате. Разговор за плановите за оваа недела, финансиите, одговорностите, семејството и домот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!