ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Секое женско пријателство е во КРИЗА после 30 години, а потоа се случува ЧУДО

Секое женско пријателство е во КРИЗА после 30 години, а потоа се случува ЧУДО.

Нема вистинско стабилно женско пријателство, иако се чини дека е посилно од карпа – рекоа научниците од Универзитетот во Оксфорд.

Врз основа на студијата што ја спроведоа, заклучија дека порано или подоцна ќе пропадне. Веднаш штом дамите влегуваат во третата деценија, тие автоматски му даваат предност на човекот кој станува центар на светот, така што пријателката веќе го нема местото што го имаше.

Кој е прв во женскиот именик?

Работите се менуваат дури и во телефонскиот именик, бидејќи партнерот сега е „број еден“ контакт и тој ја презема улогата на најдобар пријател. Број два сепак е жена, но и тоа не е најдобриот пријател од детството, туку мајката.

Прво сопруг, па мајка, па ќерка, па пријател.

Со текот на времето, улогата на доминантна личност во животот и најблиската личност ја преземаат ќерките, кои, како што растат, во голема мера ја заменуваат улогата на првичниот најдобар пријател. Значи, пријателите се помалку важни тука. Но, експертите велат дека тоа не зависи од двата пола.

Машки пријателства

Жените и мажите се сосема различни кога станува збор за социјалните односи. Поубавиот пол ги разбира промените што животот неизбежно ги носи на рана возраст, тој се прилагодува на нив преку транзицијата помеѓу најдобриот пријател, преку партнерот и мајката кон децата.

Мажите тврдоглаво се држат до својот најдобар пријател од детството.

– Мажите тврдоглаво се држат до својот најдобар пријател уште од детството, што е можеби и поискрено, но во подоцнежните години тоа често носи празнина во односите со партнер или деца. Очигледно е дека жените инвестираат во социјален капитал на некој начин, затоа што имаат ограничено време, напор и емоции што ги вложуваат во поединци и во односите со нив .

Истражувањата исто така покажаа дека жените во зрелоста честопати се враќаат кај своите пријатели од својата младост и продолжуваат таму каде што застанаа пред многу децении.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!