Секогаш миризлив и свеж дом: Еве како да го постигнете тоа

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Секогаш миризлив и свеж дом: Еве како да го постигнете тоа.

Првиот впечаток кога ќе влеземе во нашиот дом мора да биде освежителен мирис кој не опушта и му дава посебен шарм на домот.

Секоја домаќинка мечтае за секогаш уреден дом кој зрачи со посебна свежина и кој има автентичен мирис на кој секогаш се враќаме со насмевка на лицето и со кој уживаме.

Ви донесуваме пет едноставни совети кои ќе го направат вашиот дом секогаш да мириса добро.

Исчистете ја и заменете ја корпата за отпадоци

Ова е главниот начин да го направите вашиот дом да мириса добро и да се ослободите од сите непријатни мириси. Корпата за отпадоци е често полна со остатоци како овошни лушпи и ова може да предизвика непријатни мириси. Значи, испразнете ја корпата за отпадоци секој ден и редовно менувајте ја.

Внесете миризливи свеќи

Да чувате миризливи свеќи на секој агол од куќата е сигурен начин да направите вашиот мирис да биде божествен. Чувајте по еден во секоја соба, од дневната соба до спалните соби и вклучете ги кога и да посакате да почувствувате убав мирис.

Исчистете ги теписите

Едноставно наполнете сад со вода, додадете исечен лимон и вашите омилени билки и варете на тивок оган …
Теписите често се едни од главните виновници за непријатниот мирис во куќата. За да го избегнете ова, посипете малку сода бикарбона на вашите теписи, а потоа исчистете ги со правосмукалка за да се ослободите од чудната смрдеа.

Декорација на сушени растенија од Мира

Изгледа убаво и мириса уште подобро. Лесно е достапна во која било продавница меѓу домашните украси, а можете да ја направите и сами со едноставно мешање на суво цвеќе со малку есенцијално масло и чување во херметички затворен сад најмалку една недела.

Варете го овошјето

За да направите вашиот дом да мириса неверојатно, едноставно наполнете сад со вода, додадете исечен лимон и вашите омилени билки. Гответе ги на тивок оган, така што мирисот на билки и овошје се провлекува низ куќата.

error: Content is protected !!