ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Секоја куќа треба да го има овој прекрасен цвет!

Секоја куќа треба да го има овој прекрасен цвет!

Потекнува од југозападна Азија, се нарекува и кралски и цвет на Богородица и се верува дека привлекува голема среќа.

Белиот крин е една од најпопуларните домашни растенија со причина: освен што изгледа интересно, тој е и едно од најлесните растенија за одгледување, така што е лесен за одгледување и за почетници. Пожелно е да ги имате дома, бидејќи се верува дека привлекуваат среќа и благосостојба.

Лилјан или белиот крин (Lilium candidum) е повеќегодишно тревесто, лушпесто растение, високо 90-170 см, од фамилијата Liliaceae. Потекнува од југозападна Азија, од каде се шири на поширокото медитеранско подрачје.

Цветот се состои од 6 или 7 ливчиња, кои растат на тенки стебла. Тие растат умерено во оптимални услови, а стапката на раст се намалува во зима. Сјајните зелени лисја имаат ланцетна форма со брановидна текстура, се појавуваат во нијанси на темно зелена, сино-зелена и шарена, како и шарени и шарени дезени. Мировиот крин остава долг и до 20 сантиметри.

Тие сакаат средина со многу светлина, но избегнуваат да ги изложуваат на директна сончева светлина.

Симболично значење на кринот

Од најраните времиња, луѓето откриле многу симболични елементи и мотиви во убавината и нежноста на лилјаните. Некои од најпознатите антички цивилизации, како антички Египет, Рим и античка Грција, плетеле венци од овој цвет во своите митологии.

Често наречен „Рајски цвет“, кринот отсекогаш бил поврзана со совршенство, нежност и бескомпромисна љубов, надеж.

Во античка Грција, беше посветен на божицата Хера.Во Рим, тој е посветен и на возвишената божица Венера, заштитничка на љубовта и просперитетот. Додека во антички Египет бил симбол на достоинството на владетелите.

Сепак, симболиката на цветот на крин беше најимпресивна во христијанската ера. Според легендата, неговите цветови произлегле од солзите на Исус Христос за време на неговото погубување и се сметаат за омилен цвет на Дева Марија. Затоа, кринот претставува беспрекорна чистота и невиност, а неговите три ливчиња се поврзани со култот на Света Троица. Исто така се верува дека секое ливче од кринот ги отсликува трите најценети квалитети на Дева Марија, невиноста, скромноста и побожноста. Во нашиот народ, тој исто така се нарекува “Богородичен цвет”.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!