ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

СЕКОЈА ЖЕНА МОРА ДА ГО ЈАДЕ ОВА ОВОШЈЕ ВО ЗИМА: Еве зошто!

СЕКОЈА ЖЕНА МОРА ДА ГО ЈАДЕ ОВА ОВОШЈЕ ВО ЗИМА: Еве зошто!

Ако сакате да изгубите тежина, исфрлете го холестеролот од телото, балансирајте ги хормоните, јадете го ова овошје секој ден.

Калинката се нарекува кралско овошје, но не поради круната што ја има врз плодот, туку поради уникатниот состав и огромниот број корисни својства. Калинката е широко користена за медицински цели. Ова овошје содржи цел витаминско-минерален комплекс кој има неверојатен ефект врз човечкото тело. Излегува дека сокот од калинка содржи дури 15 видови аминокиселини, од кои 6, освен во калинката, може да се најдат само во месото. Значи, ако одлучите да се откажете од месните производи, од калинките можете да добиете супстанции неопходни за здравјето.

Како делува калинката на нашето тело?

1. Ги подобрува хормоналните нивоа

Се покажа дека семките од калинка содржат масла кои ја враќаат хормоналната рамнотежа во телото. Жените треба да посветат посебно внимание на ова овошје, бидејќи ги ублажува болките за време на менструацијата, ја ублажува главоболката и помага во менопаузата.

2. Делува како природен инсулин

Калинката е многу корисна за дијабетес. 0,5 лажички сок од калинка 4 пати на ден го намалува шеќерот во крвта.

3. Го зголемува хемоглобинот

На луѓето кои боледуваат од анемија им се препорачува да пијат 0,5 чаши разреден сок од калинка 3 пати на ден 30 минути пред оброците два месеци.

4. Ја дезинфицира усната шуплина

Кора од калинка ја ублажува болката и го дезинфицира грлото и устата при стоматитис, фарингитис и болки во грлото.

5. Го намалува притисокот

Калинката е неопходна и за хипертензивните пациенти, бидејќи е способна да го намали крвниот притисок без негативни последици за организмот. Ова овошје има и смирувачки својства. За да го смирите нервниот систем, да се ослободите од несоница и анксиозност, неопходно е да се пие чај со додавање на сушени лушпи од калинка.

6. Ја подобрува меморијата

Излегува дека употребата на 8 g сок од калинка за четири недели значително ги подобрува индикаторите на вербалната и визуелната меморија.

7. Го ублажува воспалението

За болести на бубрезите, црниот дроб, зглобовите, очите, ушите и гениталиите, лекарите препорачуваат употреба на кора од калинка. За да го подготвите, треба да земете 2 лажици сечкана кора, да налеете 1 шолја топла вода и да ја готвите течноста на рингла 30 минути. Потоа процедете го чајот и додадете уште малку зовриена вода. Користете го овој лек 2-3 пати на ден, 50 ml половина час пред јадење.

8. Го намалува гладот

Веќе 1 чаша сок од калинка дневно ви помага да ја одржите тежината поради способност да ја продолжи ситоста. Научниците тврдат дека овој ефект е последица на полифенолите содржани во сокот, кои се познати по нивната способност да го потиснат апетитот.

9. Штити од болести на кардиоваскуларниот систем

Постојаното консумирање на калинка во храната значително го намалува ризикот од смрт од кардиоваскуларни заболувања. Исто така, 0,5 мл сок од калинка 3 пати на ден штити од инфаркт и мозочен удар.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!