Секојдневни навики кои го ослабуваат вашиот имунолошки систем

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Вашиот имунолошки систем бара квалитетна диета и големи количини вода на дневна основа. Бидејќи во последно време се зборува и пишува за имунитет повеќе од кога било, поради пандемијата на корона вирусот, акцентот е ставен на сè што можеме да направиме индивидуално за нашето здравје.

Здравата, избалансирана и соодветна исхрана игра клучна улога во силниот имунолошки систем.

imunitet, namirnici

Јадењето само одредена храна и диетата може да бидат најлошите работи што можете да ги направите за себе и за вашиот имунолошки систем во моментов. Најважно за вашиот имунолошки систем е урамнотежена исхрана богата со витамини и минерали. Покрај тоа, клучно е да се подготвува храна дома и да се изберат сезонски овошја и зеленчуци.

Подолу ви донесуваме 5 навики кои мора да ги избегнувате бидејќи го нарушуваат вашиот имунитет.

Вашиот имунолошки систем страда ако не пиете доволно вода

Потрошувачката на доволна количина на вода е важна за варење, апсорпција на хранливи материи, отстранување на штетни материи од организмот, но исто така е неопходна и за сите други метаболички работи. На нашето тело всушност му требаат 30 милилитри вода на килограм од нашата тежина.

zdrava hrana

Запек, кој може да се развие во цревата како резултат на несоодветен внес на вода, може негативно да влијае на здравјето на цревата. Ова директно влијае на вашиот имунолошки систем, затоа водата за пиење треба да биде дневна и рамномерно распределена во согласност со потребите на индивидуата.

Прескокнување појадок

За да ги задоволите вашите дневни потреби за енергија и протеини, не треба да ги прескокнувате оброците . Додека закуски меѓу нив се исто така неопходни. Прескокнувањето појадок, најважниот оброк, може да ја зголеми количината на други оброци, што доведува до нерамнотежа на шеќерот во крвта.

Отпорноста на вашето тело, а со тоа и целиот имунолошки систем, опаѓа кога сте гладни. Јадете јајца кои се добар извор на протеини. Нивната висока содржина на железо и витамин А ќе му помогне на вашиот имунолошки систем.

caj med limon

Вашиот имунолошки систем работи подобро ако занемарите закуски

Помеѓу главните оброци, не заборавајте да јадете полесни закуски за да одржите рамнотежа на шеќерот во крвта, да го контролирате апетитот и да ги задоволите вашите дневни потреби за исхрана. Овошје, јогурт, кефир, ореви како бадеми, ореви или лешници можат да помогнат во зголемувањето на отпорноста на организмот преку обезбедување рамнотежа на протеини, витамини, минерали и растителни влакна.

Претерување со кисели производи

Пробиотиците како јогурт, кефир и домашни кисели краставички се многу корисни за цревната флора, што помага да се зајакне отпорноста на организмот. Но, претерувањето со краставици и премногу консумирање во надеж за уништување на вирусот ќе му наштетат на нашето тело.

Треба да се има на ум дека количината на сол во кисели производи ја оштетува слузницата на желудникот. Консумирањето многу ваква храна може да предизвика здравствени проблеми кај луѓе со хронични заболувања (како хипертензија и срцеви заболувања) и самиот калај и целосно да го ослабне вашиот имунолошки систем. Затоа, јадете банани, јаболка, кромид, ленено семе, бадеми и ореви бидејќи и тие можат да го зголемат дејството на пробиотиците.

devojki si pijalok

Вашиот имунолошки систем не сака монотона храна

Јадејќи соодветни количини и комбинирајќи различни видови храна, ја зголемуваме отпорноста. Забележувајќи дека пропорцијата на протеини, витамини и минерали во секоја храна е различна, ние мора да осигураме дека нашите оброци содржат протеини. Потоа, железо и цинк, сите од извори како месо, пилешко, риба и јајца, житарици и мешунки со висока содржина на растителни влакна и витамин Б, овошје и зеленчук со висока содржина на антиоксиданти. Како и семиња како ореви, лешници, бадеми кои се одлични извори на омега-3 и омега-6 масни киселини.

error: Content is protected !!