Секс после породување: Факти за кои никој не зборува, а се важни!

Слични

4 можни причини зошто вашиот сопруг ве допира исклучиво сексуално

4 можни причини зошто вашиот сопруг ве допира исклучиво...

5 трендови за состаноци кои доаѓаат во 2022 година

5 трендови за состаноци кои доаѓаат во 2022 година. Ви...

Терапија за парови – дали ви е потребна?

Терапија за парови - дали ви е потребна? Терапијата за...

Топ 5 пребарувања на Google за секс и врски

Топ 5 пребарувања на Google за секс и врски. Тоа...

Сподели

Секс после породување: Факти за кои никој не зборува, а се важни!

Кога ќе добиете бебе, луѓето практично се на ред да ви кажат за хранењето милион пати на ден, валканите пелени и будните ноќи што ви претстојат. Но, разговорите за тоа каков е сексот после бебе се ретки.

Многу здравствени работници препорачуваат избегнување на сексуален однос околу шест недели по породувањето за да му се даде време на телото да заздрави, без оглед на начинот на породување . На вашиот преглед после тој период, лекарот ќе утврди дали можете да продолжите со секс и нормално да вежбате.

Дури и ако не сте имале комплицирано породување, за прилагодување на сите физички и емоционални промени е потребно време.

Ми требаа шест недели да се чувствувам „нормално“ кога станува збор за моите „женски делови“ – и брзо се породив вагинално ! Исто така, се чувствував како да сум во хормонално изменета состојба, речиси како да имам ново и сосема поинакво тело, отечени гради, без сексуален нагон и бев хиперемотивна“, вели една од мајките.

Многу жени, дури и кога ќе добијат зелено светло за секс, не се ни блиску подготвени за тоа . Всушност, според истражувањето на Motherly од 2019 година, 38% од мајките рекле дека поминале шест до 12 месеци по раѓањето пред повторно да се заинтересираат за секс. Од друга страна, 11% од испитаниците изјавиле дека се заинтересирани за врска пред истекот на рокот од шест недели.

Антрополошки гледано, вашиот сексуален нагон го држи вашето тело ниско, сакајќи предвреме да спречите нова бременост. На пациентите секогаш им олеснува кога ќе сфатат дека постои вистинска причина зошто повеќе не им „сакаат“ секс.

Дури и кога се татковците во прашање – сексот по породувањето сепак може да биде голем проблем. Веројатно сте лишени од сон, ја посветувате малата енергија што ја имате на грижата за ситната личност и можеби учите како да управувате со новото тело на вашиот партнер и хормоните кои се менуваат од час во час.

Мајките споделија некои од неочекуваните работи кои ги откриле во сексот по породувањето.

Природниот лубрикант не секогаш функционира

„ Сексот по бебето беше малку непријатен . Кога докторот ја одобри мојата сексуална активност, не се плашев да се вратам во тие води. Но, кога имав секс, физички се чувствував малку поинаку. Не беше лошо или болно – едноставно беше поинаку. Со текот на времето, почнав да откривам некои разлики. На пример, долу беше посуво од вообичаеното. Беше потребно малку повеќе предигра – да се поттикне природен лубрикант“, се присети Челзи Вашингтон, водителка на подкастот „Чудна мајка“.

Не е невообичаено сексот да биде болен, барем на почетокот. Со текот на времето станува подобро

“Тоа боли! Колку и да мислев дека сум подготвена, не бев . По вагиналното раѓање – има речиси 12 месеци разлика помеѓу моите деца – работите едноставно не беа исти таму долу. Позите што порано ги сакав на крајот резултираа со болка. Морав да научам да бидам трпелива , како и мојот сопруг. Од добра страна, станува многу, многу подобро“, се присети Тониа Гуч Ман, инфлуенсерка.

Само затоа што сте имале царски рез не значи дека можете брзо да се вратите во играта

„Повеќето луѓе знаат дека не можете да кревате тешки товари или да вежбате после породувањето. Но, исто така ќе мора да се воздржувате од секс околу шест до осум недели за да ви заздрави стомакот. Имав многу мала желба за секс. Моето тело се опоравуваше од тешка операција, а се грижев и за новороденчето. Тие нешта комбинирани го направија сексот апсолутно последна ставка на мојата листа! Цело време бев само исцрпена“, вели Мелиса Кампос.

Доењето може да ве направи чувствителни на допир

„Воопшто не се чувствував секси, повеќе од шест недели по породувањето. Буквално се чувствував како крава и последното нешто што сакав беше некој друг да ми го допре телото. За среќа, имам безбеден и сочувствителен партнер кој ми даваше поддршка и никогаш не ме притискаше да излезам од мојата комфорна зона. Со добра комуникација, најдовме нови начини да бидеме интимни “, рече Џина Мекгилен, илустратор.

Ако имате секс за време на доењето, веројатно ќе ви протече малку млеко.

„Кога сте сексуално стимулирани, ќе ви протече млекото. Ова може да биде капка, но и полн млаз директно во лицето на вашиот партнер. Ќе мора да се навикнете на повеќе течности“, вели Кејти Брунел.

Сексот може да биде подобар

„Очекував дека сексот по бебето ќе биде бесмислен. Но, откако поминав низ нешто толку интензивно со мојот сопруг, водењето љубов е уште пострасно. Нашето бебе спие во нашиот кревет, па затоа мораме да бидеме креативни каде да имаме секс. Беше непослушно и забавно да се има секс на различни места во нашата куќа! Сум забележала и дека по вагинално породување некои пози создаваат поголемо задоволство. Тоа е нешто што дефинитивно не го очекував по бебето“, изјави Лина Форестал, блогерка по мајчинство и водителка на „The New Mamas Podcast“.

error: Content is protected !!