ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Семејниот ручек е темел на цивилизацијата

Семејниот ручек е темел на цивилизацијата.

Ние, возрасните, играме важна улога во животот на нашите деца. Секој од нас, свесно или не, е нивниот пример, водич, гуру. Тие усвојуваат модели на однесување од нас, како и начинот на кој размислуваат за храната.

Ефектот што го имаат нашите постапки може да биде доста силен. На пример, една студија од 2011 година  покажа дека само семејните оброци заедно може да ги подобрат лошите навики на детето. Се покажа дека во семејствата каде што јадат заедно најмалку три пати неделно, 24% од децата имаат поздрави навики од оние деца од семејства кои не јадат заедно.

Овие деца, исто така, имаат помали шанси да станат дебели, да јадат нездрава храна, да користат штетни методи за слабеење (апчиња, пијалоци, повраќање храна). Иако истражувачите не можеа да објаснат зошто семејните оброци имаат толку добар ефект, тие посочија дека домашната храна обично содржи помалку калории од готовите оброци.

Она што треба да се исклучи од семејното јадење е гледање телевизија. Докажано е дека децата кои гледаат телевизија за време на оброците имаат нездрави навики во исхраната. Многу студии потврдија дека децата кои не гледаат ТВ за време на оброците пијат помалку сок, јадат помалку чипс и друга брза храна.

Да речеме, вечерата да биде семеен настан што поттикнува здрав став кон храната, и кога трпезата е богата и кога јадете нешто едноставно. Исто така, ќе им помогнете на децата да ги сакаат новите вкусови кога ќе видат дека сакате сами да ги јадете и да уживате во нив. Во исто време, возрасните можат да дадат добар пример и да интервенираат кога ќе забележат некои лоши навики.

Лесно е и пожелно

Како и за се друго, ако вашето дете усвои навреме добри навики за јадење, вежбање и спиење, нема да се мачите да ги прекршите лошите навики во подоцнежна возраст. Детето треба да запознае различни вкусови, а вие треба да ги ставите во добар контекст, да ги поврзете со нешто убаво што ќе го мотивира детето да јаде. Ако се запознае со здрава храна, на крајот ќе ја избере, а не брза храна. Децата обично сакаат да јадат она што го знаат, лесно достапни и подготвени да јадат брзо. Така, наместо да им понудите готов производ за кој знаете дека не е баш здрав избор, понудете им овошје и зеленчук за ужинка уште од мали нозе, за да се навикнат и подоцна сами да го изберат.

Ако имате време, лесно можете да направите разни форми, животни или предмети од овошје и зеленчук, и тоа секогаш ќе биде дополнителен поттик за најмладите да јадат нешто.

Време е за игра

Децата сакаат моделирање. Тој повеќе би сакал да не прави ништо отколку да ги натопи рацете во глина или пластелин, или да трие гранчиња во калта, правејќи ручек. Исто така, тие секогаш гордо ќе го јадат она што самите го прават, дури и ако една од постарите проби и е воодушевена од вкусот, ќе добиете вистински мали готвачи. Секогаш, во согласност со возраста на детето, можете да подготвувате оброци заедно, и автоматски добивате поголема веројатност дека ќе јадете дури и најзелената брокула за задоволство.

Се разбира, има време за играње и време за јадење. Но, ако имате многу пробирливо дете, или деца кои не се навикнати или не сакаат овошје и зеленчук, постојат и  трикови што можат да им помогнат среќно да грицкаат! На пример, една мајка дизајнираше игра за нејзините пребирливи малечки. Играта се вика Стискај ја оваа боја.

Радост во семејството

Семејствата се многу повеќе од роднински врски. Има љубов, мир, засолниште, сигурно засолниште и оаза во која влегуваме секој ден, по напорниот работен ден. Иако понекогаш кога стресот го прави своето, не изгледа така, сепак, еден поглед во тие очи или таа насмевка е секогаш брзо потсетување дека сме токму онаму каде што треба да бидеме. И нема место за лоши вибрации.

Заедно готвење и заедничко јадење се многу ефикасни анти-стресни терапии кои се достапни за секого. Слаткоста што се буди додека малите раце го подготвуваат најслаткото нешто што некогаш ќе го изедете, или искрата што блеска додека споделувате интимна вечера со вашиот партнер, може да бидат вкусни начини за обликување и продлабочување на семејните врски и меѓусебна доверба.

Збор од експерт

Во книгата „Изненадувачката моќ на семејните оброци“, др. Миријам Вајнштајн, педијатар, објаснува дека тие се важни затоа што им овозможуваат на децата сигурен пристап до нивните родители. Ги потсетуваат дека семејството постои, и дека тие се дел од него. Обезбедува многу потребно закотвување на крајот од денот и без зборови ја нагласува важноста на семејството.

Таа вели: „Во нашата куќа, семејните оброци беа редовни прилики кога сите се собираа како семејство и функционираа како семејство. Разговаравме за сите оние неважни работи што се случуваа во текот на денот, слушавме приказни за одамна починати предци, роднини кои живеат далеку и на тој начин собиравме делови од неформално, но непроценливо образование.

Сите деца, и на крајот бевме четворица, ја напуштивме масата со основано несвесно разбирање за себе како дел од генеалогијата на која еден ден ќе дадеме свој придонес “.

Просечната вечера со семејството е поврзана со помала стапка на употреба на дрога и алкохол во адолесценцијата, како и со емоционална стабилност и други позитивни особини. Децата ќе бидат подобро подготвени да читаат и учат. Во исто време, на овој начин ќе бидеме подобро поврзани со поширокото семејство, етничкото наследство и заедницата; децата ќе бидат подобро хранети, и помладите и постарите ќе бидат поотпорни на сите лоши работи што би можел да ги донесе животот. Она за што зборуваме на масата ќе им даде на нашите деца постабилна основа, со која полесно ќе го најдат своето место во светот.

Спасението на семејството

Познатиот американски гастроном, Мајкл Полан, исто така е за одбрана на семејниот ручек, само од друг аспект. Поради лошото толкување на неговата филозофија, тој стана познат по зборовите дека „феминизмот го уништи готвењето“ и претрпе бројни осуди од различни здруженија. Меѓутоа, она што тој всушност сакаше да го каже беше дека прехранбената индустрија користеше феминистичка реторика и се втурна во американските домови: „Феминизмот бараше прераспределба на домашните работи, а индустријата ја искористи можноста“. Тие рекоа: „Не се расправајте! Ние направиме се. Ќе готвиме за да не се карате повеќе. ‘ И така, сите ние скокнавме во решението “.

Полан има 58 години, неговата сопруга Џудит е 56, а нивниот син Исак има 20. Нивната кујна е направена така што „тројца луѓе можат да се дружат во неа и заедно да готват“. Тие го нарекуваат центар на семејната гравитација. Трпезариската маса доминира во собата – дебела брест чинија, со клупи под неа.

„Нема да јадеме од тавата, пред ТВ, бидејќи седењето на масата е толку важно. Таму ги учиме децата да се вклопат во општеството. Да споделат. Да чекаат на ред. Да ја претставуваат својата позиција без да ги навредуваат другите. Тие ја учат уметноста на разговор за возрасни. Семејниот оброк е лулка на демократијата “. Тој вели: „Земете, на пример, лук. Секогаш бев премногу нетрпелив за да го исечам ситно, не ја видов поентата. И кога требаше да се задушат, морав да чекам 10 минути пред да ги ставам доматите.

И само помислата дека треба да почекате 40 минути пред да стане соединето и слатко?! Не, благодарам. Но, како што научив да готвам, се променив. Си дозволив да сум во кујната. Се исклучив од компјутерот и се поврзав со сетилата, со сопругата и синот. Кога сечкате кромид, само исечете го кромидот. Тоа е многу корисна животна мудрост “.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!