ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Шарена пита со зеленчук : Лесна за жешките денови

Шарена пита со зеленчук : Лесна за жешките денови.

Го искористивме зеленчукот што моментално се наоѓа на пазарот и ни е достапен, го исецкавме и ја добивме оваа фина, хранлива шарена пита полна со витамини.

Состојки:

 • 1 праз – не многу голем
 • 1/2 црвена пиперка, а можеби и една обична жолта
 • 100 гр спанаќ, блитва или треска
 • 3 компири, околу 600 гр
 • 3 моркови

Тесто:

 • 4 јајца
 • 4 лажици масло
 • 4 лажици млеко
 • 4 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажичка сол, бибер по вкус
 • Повеќе: 50 – 100 гр тврдо сирење – користевме гауда

Подготовка:

Исецкајте го празот во прстени, пиперката во коцки, а спанаќот исечкајте го.

Ставете сè во еден сад.

Изрендајте компири и моркови, а потоа измешајте сè.

Вклучете ја рерната на 180 степени.

Измешајте јајца со сол и масло. Додадете млеко, брашно, бибер и прашок за пециво и комбинирајте сè.

Протресете го зеленчукот во оваа смеса и добро измешајте.

Во голем плех ставете хартија за печење и протресете ја целата смеса.

Израмнете и печете 25 минути.

По 25 минути посипете со рендано сирење и ако сакате некое семе.

Печете уште 25 минути.

Оладете, за да не биде врело, потоа исечете го на коцки и послужете го.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!