ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Шитали вежбата има решение за тропските температури! Дишете правилно и разладете го вашето тело на природен начин!

Шитали вежбата има решение за тропските температури! Дишете правилно и разладете го вашето тело на природен начин!

Вежбата за дишење позната како шитали одлично го разладува телото и крвта и го намалува крвниот притисок. Затоа е и корисна за време на летниот период.

Оваа вежба се прави така што треба да седнете во положба на лотос или турско седење, а можете и да седнете на првата половина од вашето столче така да половината од вашето тело мора да биде исправена.

Затворете ги очите и опуштете го телото од горе према доле па сконцентрирајте се на дишењето така што ќе ги следите вдишувањата и издишувањата.

Јазикот ставете го помеѓу усни и обликувајте го така бочните страни по должина да бидат совиени према горе, а по средината да остане канал како голема латинична буква У.

Воздухот кој го вдишуваме треба да поминува низ тој канал во средина. Вдишете полека и длабоко на уста низ каналот, по вдишувањето на устата затворете и задржете го здивот на неколку секунди, а потоа издишите низ нос полека и опуштено. Оваа постапка повторете ја најмалку девет пати.

Ваквиов вид на дишење ја лади крвта и телото и ја намалува емоционалната и менталната напнатост.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!