ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

СИГМУНД ФРОЈД ТВРДИ: Маж е среќен со која било жена, но само додека не се заљуби во неа!

СИГМУНД ФРОЈД ТВРДИ: Маж е среќен со која било жена, но само додека не се заљуби во неа!

Познатиот психоаналитичар имаше контроверзни теории, но многу од нив најдоа основа во пракса.

Фројд е еден од најконтроверзните научници на 20 век. Неговиот придонес во психологијата е огромен и тој беше овековечен од две откритија: тој ја откри тајната на човечкиот сон и беше првиот што го најде универзалниот клуч за човечката потсвест.

Ова се некои од неговите тези :

– Големината на вашиот идентитет се одредува според големината на проблемот што може да ве извлече од такт.

– Мажот е среќен со која било жена се додека не се вљуби во неа.

– Пред да дијагностицирате депресија и ниска самодоверба, бидете сигурни дека не сте опкружени со идиоти.

– Сè што правите во кревет е сè убаво и апсолутно исправно. Важно е да го сакате и двајцата.

– Кучињата ги сакаат своите пријатели и гризат непријатели, спротивно на луѓето кои не се способни за чиста љубов и кои секогаш мешаат љубов со омраза.

– Единствената сексуална девијација може да се смета за отсуство на секс. Сè друго е прашање на вкус.

– Идеална, вечна, исчистена од омраза, љубов постои само помеѓу зависноста и дрогата.

– Неврозата е неможност да се толерира двосмисленост.

– Колку е мажот беспрекорен однадвор, толку повеќе демони има во него.

– Ние никогаш не сме поранливи отколку кога сакаме, и никогаш толку безнадежно несреќни кога ќе изгубиме љубов.

– Првиот знак на глупост е целосно отсуство на срам.

– Децата се целосно себични; силно ги чувствуваат своите потреби и неуморно се борат за да ги задоволат.

– Луѓето се морални отколку што мислат, и многу понеморални отколку што можат да замислат.

– Повеќето од она што е во нас е несфатливо, а она што е препознатливо е – реално.

– Секој нормален човек, всушност, е само делумно нормален.

– Ако сте му простиле на човекот сè, тогаш сте завршиле со него, засекогаш.

– Времето поминато со мачки никогаш не било изгубено.

– Човек може да се брани од секој човек, но останува беспомошен од пофалби.

– Ние повеќе се стремиме да избегнеме болка отколку да сретнеме радост.

– Во моментот кога човекот ќе почне да се сомнева во својот живот и својата вредност, тој се разболува.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!