ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Вознемирувачката Анимација На Која Кит е Принуден Да Избегнува Бродови Додека Се Храни

Сините китови се загрозен вид и секој мртов кит е голема трагедија. Анимацијата објавена на Твитер покажува борба на кит принуден да избегнува големи бродови во заливот Корковадо.

Анимацијата е објавена во академското списание „Природа“ во рамките на студија која го проучува преклопувањето на патеките на бродовите и китовите во водите во близина на чилеанската Патагонија.

Сините китови, вклучително и оној прикажан во анимацијата, беа обележувани и следени три месеци. Китот е обележан со сина точка во анимацијата, додека другите точки претставуваат бродови. Податоците за мониторинг беа споредувани со моделите за сообраќај на бродови од чилеанската база на податоци.

Научниците тврдат дека нивните резултати укажуваат на потреба за повеќе мерки за заштита на китовите, кои вклучуваат закон за брзина на движење. Примарната цел е да се спречат бродовите да удираат китови кои пливаат во тие води, пишува The Verge.

Колку се навистина загрозени китовите, најдобро покажува подолу наведената анимација каде еден кит се бори да избегне бродови. Китовите се загрозени од голем број транспортни и рибарски пловни објекти кои се движат со голема брзина и можат да предизвикаат сериозни, а понекогаш и фатални повреди на китовите. Бројот на контакти на кит и брод е невозможно да се утврди бидејќи ваквите ситуации често не се пријавуваат.

Сините китови се загрозен вид и секој мртов кит е голема трагедија. За жал, повеќедеценискиот кит драстично го намали нивното население.

„Опоравувањето на популацијата на сини китови може да биде загрозено со загуба на само неколку лица годишно“, се вели во студијата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!