Сите полудеа по чоколадни топчиња со малини и јогурт

spot_img

Слични

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час! Комбинација...

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го пробате

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го...

Домашен јогурт сладолед со кајсии (РЕЦЕПТ)

Домашен јогурт сладолед со кајсии (РЕЦЕПТ). Совршено летно уживање. Потребни состојки: ...

Стапчиња со цимет : Крцкава закуска од 4 состојки ! (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)

Стапчиња со цимет : Крцкава закуска од 4 состојки...

Како да направите совршена пена за нес кафе: Тајната е во еден чекор

Како да направите совршена пена за нес кафе: Тајната...

Сподели

Ужинка која никогаш нема да ви биде тешко да ја направите.

Освежителен десерт кој лесно се подготвува.

Состојки:

  • 200 гр свежи малини
  • 200 гр грчки јогурт
  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 1-2 лажички масло од кокос

Подготовка:

Ставете малини на чепкалка за заби и натопете ги во грчки јогурт. Ставете ги на подлога обложена со хартија за печење. Повторете го процесот додека имате малини. Замрзнете ги. Растопете го чоколадото и кокосовото масло. Замрзнатите малини и јогуртот потопете ги во чоколадо. Оставете да се олади.

Уживајте!

error: Content is protected !!