Сите полудеа по чоколадни топчиња со малини и јогурт

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Ужинка која никогаш нема да ви биде тешко да ја направите.

Освежителен десерт кој лесно се подготвува.

Состојки:

  • 200 гр свежи малини
  • 200 гр грчки јогурт
  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 1-2 лажички масло од кокос

Подготовка:

Ставете малини на чепкалка за заби и натопете ги во грчки јогурт. Ставете ги на подлога обложена со хартија за печење. Повторете го процесот додека имате малини. Замрзнете ги. Растопете го чоколадото и кокосовото масло. Замрзнатите малини и јогуртот потопете ги во чоколадо. Оставете да се олади.

Уживајте!

error: Content is protected !!