ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Сите знаеме луѓе кои едноставно не можат да се извинат – еве зошто

Сите знаеме луѓе кои едноставно не можат да се извинат – еве зошто.

Зошто некои луѓе во нивниот живот едноставно не можат да се извинат – дури и кога очигледно не се во право ?

Дали тие се само тврдоглави? Или има нешто во нивната психологија што ги спречува да можат да преземат одговорност за своите постапки и едноставно да кажат дека им е жал?

Да бидеме јасни, дури и најсовесниот меѓу нас повремено не успева да се извини.

Кога тоа се случува, тоа е обично од една од две причини:

(1) Не се грижиме доволно за другата личност или врската за да ја преземеме емоционалната непријатност при правање на нашата грешка и извинување за неа.

(2) Веруваме дека нашето извинување нема да биде важно.

На пример, да речеме дека удривте колега кој ве прекина додека брзавте со учењето за да го исполните крајниот рок. Ако мислите дека соработникот веќе има лутина против вас за претходниот инцидент, вие бирате да го  прескокнете извинувањето бидејќи сметате дека тоа навистина нема да ви помогне во вашата врска со него.

Луѓето кои не можат да се извинат се чини дека се тешки личности кои одбиваат да отстапат. Но, тие не го прават ова затоа што се силни – тоа е затоа што се слаби.

Но, што е со луѓето кои никогаш не можат да признаат дека погрешиле, без оглед на околностите? Што ги прави неспособни да се извинат дури и кога очигледно грешат? За овие луѓе, признавањето на погрешно дело и нудењето извинување е премногу психолошки заканувачко . Давање извинување подразбира дека на некој начин повредиле друго лице, што може да предизвика чувство на срам .

Луѓето кои не можат да се извинат често имаат толку длабоки чувства на ниска самодоверба што нивните кревки ега не можат да го прифатат ударот да признаат дека погрешиле.

Така, нивните одбранбени механизми започнуваат – понекогаш, несвесно – и тие можат да ја екстернализираат секоја вина, па дури и да ги оспорат основните факти за да ја избегнат заканата дека ќе мора да се намалат со нудење извинување.

За жал, многумина од нас погрешно ја толкуваат одбрамбеноста на овие луѓе како знак на психолошка сила. Тоа е затоа што однадвор изгледа дека се тешки личности кои одбиваат да отстапат. Но, тие не го прават ова затоа што се силни – тоа е затоа што се слаби.

Психолошки гледано, признавањето дека грешиме е емоционално непријатно и болно за нашето чувство кон самите себе. За да преземеме одговорност и да се извиниме, нашата самодоверба треба да биде доволно силна за да ја апсорбираме таа непријатност.

Ако нашата самодоверба е навидум висока, но всушност кревка, тој динг може да пробие низ нашите одбранбени sидови и да постигне директен удар врз нашето его. Навистина, по правило на психолошки палец, колку се поригидни некакви одбранбени механизми, толку е кревко егото што го штитат.

Грешката што често ја правиме кога се соочуваме со некого неспособен да се извини е да станеме лути и да се обидеме да ја добиеме расправијата со него. Но, тажната реалност е: Ние никогаш нема да победиме.

Грешката што често ја правиме кога се соочуваме со некој што вообичаено е неспособен да се извини е да станеме лути (секако, од добра причина) и да се обидеме да ги добиеме нашите расправии со нив (затоа што сме во право!).

Но, тажната и фрустрирачка реалност е дека никогаш не можеме да победиме. Дури и ако демонстрираме дека тие не се во право со остри, неаргументирани факти, тие или ќе ги негираат тие неспорни факти или ќе се насочат кон личен напад, кажувајќи нешто како „Зошто секогаш ги правите работите тешки и непријатни?!?“.

Во овие ситуации, најдоброто што можеме да направиме е да ги кажеме нашите ставови колку што е можно мирно и убедливо, а потоа да се откажеме од расправијата кога ќе стане непродуктивно – како кога тие ги оспоруваат фактите, измислуваат смешни изговори или се вртат во ситни забелешки.

Но откако ќе се смират и откако веќе нема да се чувствуваат нападнато, тогаш можеме да бараме извинување.

Ако тој што не се извинува е вашата блиска личност, допрете ја со вашата емпатија и сочувство. Потсетете ја дека под нивната тврдоглава надворешност, таа е неверојатно ранлива.

Добро, тогаш што можете да направите за оние што не се извинуваат во вашиот живот? Особено ако тие се членови на вашето семејство, соработници или пријатели? Па, ако тие не се луѓе со кои редовно комуницирате, можете да размислите за минимизирање на контактот со нив. Но, ако тие се блиски врски, можете да се обидете да се смирите со нив.

Најдобар начин да го направите ова е да го прифатите нивното однесување – досадно како и да е – и да сфатите дека едноставно не се психолошки неспособни да се извинат. Уште повеќе, тие нема да се сменат. Вежбањето на прифаќање може да ви помогне да се ослободите од расправиите со нив и да ви помогне да ги ограничите чувствата на фрустрација, лутина и повреда.

Суштината е следната:

Сите ние имаме моменти кога одбиваме да признаеме дека грешиме. Но, кога некој никогаш не презема одговорност и е вообичаено неспособен да се извини, тоа е знак дека тие се личност со кревко его и слабо чувство за себе.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!