ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Смокви- Овошје кое се смета за народен лек

Смокви- Овошје кое се смета за народен лек.

Без разлика дали ги јадете свежи или сушени, смоквите се подеднакво лековити и корисни за нашето тело.

Ако сакате да ги отфрлите слатките, обидете се да засладите со една смоква овие денови. Август е месецот во кој можете да најдете свежи и сочни смокви на секој агол.

Ова вкусно овошје е исклучително здраво. Некои би рекле еден од најздравите. Само имајте на ум дека смоквите не бараат одгледување со пестициди.

Многу е лесно и едноставно да се одгледува смоква, а единственото нешто што и треба е сонцето.

Научниците тврдат дека е доволно човек да јаде по една смоква секој ден, по можност наутро.

Еве што лечи смоквата:

Превенција од рак

Научниците од Јапонија докажаа дека екстрактот од смоква, нивната состојка бензалдехид, придонесува за намалување на туморот кај луѓето. Со помош на смокви можно е да се намали ризикот од рак на простата. Исто така, се верува дека консумирањето смокви го намалува ризикот од рак на дојка во менопауза.

Го намалува холестеролот

Се покажа дека смоквите имаат корисен ефект врз нивото на холестерол во крвта. Растителните стероли како што се стигмастерол и ланостерол, кои содржат смокви, се врзуваат за молекулите на холестерол во цревата и на тој начин ја попречуваат неговата апсорпција.

Народен лек

Натопете 3 смокви во 2,5 мл јаболков оцет. Оставете да отстои 24 часа, а јадете смокви наутро, а во преостанатиот оцет ставете уште 3 нови смокви. Јадете ги смоквите секое утро во текот на 10 дена. (Можеби сушени, можеби свежи смокви).

Помош во третманот на дијабетес

Смоквите се исклучително слатко овошје, затоа се препорачува претпазливост за дијабетичарите. Умерената употреба на смокви може да биде лековита за луѓето кои се борат со дијабетес. Сепак, една смоква на ден може да го намали количеството на инсулин кај дијабетичарите.

Подобрување на меморијата

Редовното консумирање смокви спречува анемија и ја подобрува меморијата. Само четири суви смокви обезбедуваат една четвртина од препорачаната дневна доза железо што му е потребно на нашето тело.

Лаксативно дејство и лек за стомачни проблеми

Компот од смокви делува како лаксатив. Смоквите се популарно познати како лек за чир и гастритис. Тие ја намалуваат подуеноста, ги забрзуваат движењата на дебелото црево и ги елиминираат грчевите во стомакот. Тие ги уништуваат дождовните црви и другите цревни паразити. Тие го подобруваат празнењето на цревата, ја намалуваат потребата за лаксативи, без да предизвикаат зависност, цревни грчеви и дијареа.

Народен лек

Исчистете ги смоквите од стебленцата и ставете ги во тегла. Истурете ги во маслиново масло. Оставете ги да отстојат 20 дена. Потоа јадете по една смоква секое утро на празен стомак.

Помош при хемороиди

Секојдневното консумирање смокви е ефикасно во лекувањето на хемороидите како и самите лекови.

Здравје на кожата

Печените смокви можат да излечат воспаление како што се апсцеси и чиреви. Едноставно нанесете го директно на кожата.

Менуваат млечни производи

Ако сте нетолерантни кон млечни производи, смоквите можат да ви помогнат. Полни се со калциум и затоа се одлични алтернативи за оние кои не можат да пијат млеко или јогурт.

Ги убиваат вирусите

Свежите смокви имаат смирувачки ефект врз воспалението на бронхијалниот тракт. Содржи многу вода и природни шеќери, па затоа е корисно за закрепнување од исцрпеност и детоксикација. Исто така, кафето се подготвува од грубо мелени смокви, што се препорачува за пациенти со проблеми со бели дробови. Смоквите и нивниот млечен сок имаат силно антисептичко и дезинфицирачко дејство.

Помагаат да изгубите тежина

Смоквата е богата е со диетални влакна, се користи во диети и кај луѓе кои страдаат од дебелина. Имаат малку маснотии и обезбедуваат повеќе влакна од било кое друго овошје или зеленчук.

Ги штитат коските

Смоквите се богати со калциум, минерал кој има многу функции, вклучувајќи ја и коскената густина. Тие се особено добри за деца во развој, бремени жени и постменопаузални жени склони кон остеопороза. Можете да ги јадете свежи, но и сушени, кои содржат пет пати повеќе калциум.

Ја уништуваат несоницата

Содржината на тритофан во смоквите помага во лекувањето на несоница и нарушувања на спиењето. Минералошкиот состав има позитивен ефект врз нервниот систем, така што помага и при депресија.

Ја зголемуваат желбата за секс

Бидејќи се одличен сојузник во борбата против стресот, кој е еден од главните виновници за губење на сексуалната желба, смоквите можат да ви го спасат сексуалниот живот и уживање, се разбира со редовна употреба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!