ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Со каков маж жената нема да биде среќна?

Со каков маж жената нема да биде среќна?

Емоционалната злоупотреба или уцена понекогаш е тешко да се открие, особено ако сте учесник во таква токсична врска. Ако чувствувате дека нешто ве гуши во врска, а не сте сигурни во што точно е проблемот, прочитајте го овој текст.

Брачен терапевт објаснува како изгледа лошата врска и ве советува да избегате од таков човек без оглед на тоа, бидејќи нема среќа со него. Ова се знаци дека вашиот партнер емотивно ве уништува:

Чести промени во расположението

Во еден момент тој е внимателен и ве опсипува со нежност и внимание, а потоа, веднаш потоа почнува да вика по вас затоа што сте направиле нешто што не му одговара. Честите промени во расположението укажуваат на неурамнотежена личност која ги пренесува своите фрустрации врз некој друг. Односот во кој испадите на нежност постојано се менуваат со покајни зборови за извинување, нема големи шанси да преживее во иднина. Ако поминувате низ сето ова, излезете на време!

Љубомора

Емотивно насилниот партнер не е љубоморен само на вашите пријатели и семејството. Исто така, тој е љубоморен на вашите соништа, амбиции и поставени цели. Тој е лут на самата помисла дека не зависите од него. Ако искрено ве сака, никогаш нема да ви ја ускрати можноста да бидете среќни.

Ве прави нервозни

Емотивниот „насилник“ ќе се обиде на секој начин да ве „убие“ и да покаже колку е супериорен во однос на вас. Ако чувствувате каков било страв од него, нема што повеќе да барате во таа врска.

Постојано ве омаловажува

Што и да правите, немате поддршка од него. Ништо никогаш не е доволно добро, ниту правилно, кога станува збор за вас. Не дозволувајте да ве омаловажува и ценете се себеси за тоа што сте и што сте постигнале самите (се разбира, без неговата поддршка).

Постојано се обидувате да допрете до него

Нема ништо лошо во тоа ако сакате да го направите вашиот партнер среќен. Но, се разбира, ако го добиете истото од него за возврат. Односот што се сведува на тоа да го разгалите нема смисла или иднина.

Се чувствувате како затвореник

Во ваква врска, чувствата на беспомошност се многу чести. Партнерот ќе се обиде да ги контролира сите аспекти од вашиот живот, вклучувајќи проверка на вашата пошта, текстуални пораки или со кого го поминувате слободното време. Ако се чувствувате заробено, немате многу за што да размислувате. Ослободете се од „синџирите“ и побарајте ја вашата среќа на друго место.

Тој ве убедува дека проблемот е во вас

По сите расправии, убедувања и омаловажувања, почнавте да верувате дека проблемот е во вас. Вие сами заслужувате да се однесува така. Не се откажувајте, бидејќи ова е едноставна манипулативна тактика. Продолжете напред, бидејќи вредите многу повеќе од тоа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!