ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Сочна торта од лешник и чоколадо подготвена без грам брашно

Сочна торта од лешник и чоколадо подготвена без грам брашно.

Оваа торта со лешник и чоколада без брашно и шеќер е идеална за почетници бидејќи е лесна за подготовка и што е најважно – секој што ќе го проба ќе остане без зборови.

Состојки за чоколадна торта:

  • 225 гр темно чоколадо
  • 6 јајца
  • прстофат сол
  • 125 гр путер
  • 400 гр пире од лешник
  • 2 лажици рум

Чоколаден прелив:

  • 100 грама темно чоколадо
  • 250 мл шлаг
  • неколку капки екстракт од ванила по желба

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 степени.

2. Белките се одвојуваат од жолчките и во посебен сад со додавање малку сол се матат белките. Во друг сад измешајте ги жолчките, пирето од лешник и путерот.

3. Во смесата лесно додајте половина од белките, румот и растопената чоколада. Измешајте сè и додадете го остатокот од белките.

4. Тавата за торта се премачкува со малку путер и се посипува со лебни трошки или се обложува со хартија за печење и се истура смесата во калапот.

Оставете го колачот да се пече помеѓу 40 и 50 минути. По печењето оставете го да се излади.

Напомена: колачот мора да остане малку помек во средината. Ако користите трик со чепкалка за да бидете сигурни дека колачот е печен, погрижете се чепкалката да не излезе целосно чиста.

Подготовка на прелив:

1. Чоколадото се дроби и се топи на пареа. Посипете со слатката павлака, додадете неколку капки екстракт од ванила и измешајте додека не добиете цврста, кафена смеса.

2. Додека е уште топла смесата прелијте ја врз колачот.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!