ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Содржи максимална доза на витамин Ц, ги чува коските, третира лошо варење: Еве зошто секој треба да внесе ананас во својата диета!

Содржи максимална доза на витамин Ц, ги чува коските, третира лошо варење: Еве зошто секој треба да внесе ананас во својата диета!

Ананасот е тропско овошје кое има бројни придобивки за нашето здравје.
Истражувањата покажаа дека ананасот се користи во народната медицина уште од античко време.

Тој е одличен извор на витамин Ц , витамини од групата Б, влакна и минерали како манган

Може да го најдете свеж, но и замрзнат или конзервиран, поради што можеме да го јадеме ова тропско овошје цела година, дури и во зима. Може да јадете и ананас во конзерва, но секогаш обидувајте се да го добиете свеж. Ако тоа не е можно, купете таков што е спакуван во сопствените сокови, а не во сируп.

Можете да го исечете ананасот на парчиња и да го послужите со месо или како вкусно гарнирче. Без оглед на тоа како сакате да го јадете, ќе сакате да го вклучите во вашата исхрана што е можно поскоро, заради придобивките што ги има.

Богат е со витамин Ц

Извлечената хранлива состојка во ананасот е витамин Ц, кој го зголемува имунитетот и влијае на антиоксидансите на организмот. Една чаша ананас содржи 78,9 милиграми цитамин Ц, што е дури и повеќе од препорачаниот додаток за возрасни жени, што е 75 мг на ден.

Помага при варење

Ананасот содржи бромелаин , што е мешавина од ензими за кои студиите покажуваат дека може да го намали воспалението, а исто така помага во заздравување на раните и изгорениците. Истражувањата покажаа дека ананасот го подобрува варењето на храната , а во Централна и Јужна Америка се користи за лекување на варење

Тој влијае на здравјето на коските

Манганот кој се наоѓа во ананасот е неопходен за одржување на цврсти коски. Ананасот е еден од главните извори на минерали – една чаша ананас содржи околу 76 проценти од препорачаната дневна вредност на манган.

Манганот помага во ублажување на симптомите на остеопороза и ја подобрува вкупната густина на коските. Сепак, бидете внимателни и не претерувајте бидејќи внесувањето на манган може да биде опасно и може да го зголеми ризикот од когнитивни нарушувања ако консумирате повеќе од 11 мг на ден.

Содржи антиоксиданси

Според студија објавена во 2014 година, ананасот е тропско овошје кое е вистински извор на антиоксиданти , особено фолна киселина, флавоноиди и витамин Ц.Антиоксидансите се соединенија во храната кои помагаат во борбата против разни болести, како и во борбата против слободните радикали.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!