Пржени солени палачинки: Вкус кој ќе ви го помати умот!

Слични

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час! Комбинација...

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го пробате

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го...

Домашен јогурт сладолед со кајсии (РЕЦЕПТ)

Домашен јогурт сладолед со кајсии (РЕЦЕПТ). Совршено летно уживање. Потребни состојки: ...

Сподели

Сите сме навикнати на благи палачинки. Но , дали досега сте имале можност да  направите палачинки на солен начин? Овој рецепт ќе стане вашиот омилен начин дури и пред благите палачинки.

Состојки

  • 4 јајца
  • 200гр шунка
  • 200гр сирење
  • 100гр презла

Подготовка

Јас ги печам палачинки како и обично, додавам само сол. Секоја ја премачкувам со лажица кисела павлака, ставам две парчиња сирење и две парчиња шунка (тенки исечени и двете), и ги преклопувам како кисела зелка. Секоја ја поминувам низ брашно, потоа во јајца, па во презла. Потоа ја пржам во масло додека убаво зарумени од сите страни.

Уживајте!

error: Content is protected !!