ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Солот го нарушува имунитетот! Еве колку е добро да ја солите храната дневно

Солот го нарушува имунитетот! Еве колку е добро да ја солите храната дневно.

Пред да додадете сол на храната – размислете за штетните ефекти на овој зачин.

Д-р Сабрина Гајсбергер и нејзините соработници од Институтот за биомедицина (БИМСБ) објавија труд што покажува дека прекумерното солење на храната може да го ослаби имунитетот.

Во новата студија во Берлин, тимот го испита метаболизмот на имуните клетки кои биле изложени на високи концентрации на солот. Тие утврдија дека тоа влијае на имунитетот со нарушување на т.н. респираторниот ланец, предизвикувајќи клетките да произведуваат помалку аденозин трифосфат (ATP) универзално гориво што ги придвижува клетките, обезбедува енергија за мускулите и го регулира метаболизмот. Значи, ако високите нивоа на сол во телото предизвикуваат послабо производство на АТП, тоа може да влијае на созревањето на имуните клетки и нивната функција.

Со нарушува респираторниот ланец, влијае на имунитетот!

Ако, пак, ваков важен клеточен механизам е нарушен подолго време, тој може да има многу негативно влијание врз имунитетот во секоја смисла, почнувајќи од заштита од вируси и бактерии. Исто така, ризикот од развој на воспалителни болести на крвните садови и зглобовите, како и автоимуни заболувања е зголемен.

Затоа експертите уште еднаш препорачуваат дневниот внес на сол да се намали на помалку од шест грама . Тежината што се крие во преработената храна дефинитивно треба да биде вклучена во таа тежина.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!