ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ви Го Претставуваме Првиот Телефон Со HDMI Порта

Sony претстави нов телефон и тоа уред што не сме го виделе досега.

Цената на моделот Sony Xperia Pro е 2.500 долари, што се обидоа да ja оправдаат со единствена карактеристика – можност за поврзување преку HDMI кабел. Имено, Xperia Pro ги има повеќе или помалку истите карактеристики како Sony Xperia 1 II, нивниот најдобар телефон досега, па се чини дека само HDMI-портот вреди за дополнителни 1000 долари.

Да бидеме целосно фер, Sony Xperia Pro има нешто повеќе RAM и простор за складирање отколку моделот Xperia 1 II, како и 5G компатибилност.

HDMI портите во телефоните не се нов концепт. Многу производители експериментираа со додавање на излезни порти HDMI во раните 2010-ти, вклучувајќи ги Самсунг, Нокиа, Блекбери, па дури и самата Сони.

Овој тренд на крајот запре, бидејќи технологиите како Google Chromecast го олеснија пренесувањето медиуми од телефонот без потреба од кабли или порти.

Големата разлика кога станува збор за Xperia Pro е тоа што тој е првенствено „влезен“ отколку „излезен“ HDMI, а Sony истакнува дека оваа е првиот телефон кој вклучува ваков тип на HDMI порта.

Со овој модел, Sony се чини дека се „насочува“ кон креаторите на видеа, предлагајќи да го користите телефонот прикачен на камерата како директен приказ или да го користите директно за стримување на HD видео преку Интернет.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!