Сосема природно решение за болки во зглобовите! (РЕЦЕПТ)

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Сосема природно решение за болки во зглобовите! (РЕЦЕПТ).

Научете што да јадете ако имате артритис и како да ја спречите болката.

Артритисот е воспалителна болест која се манифестира во болни и отечени зглобови кои стануваат се помалку подвижни.

Постојат два основни типа: остеоартритис и ревматоиден артритис.

Ако страдате од артритис, важно е да ја промените вашата исхрана. Елиминирајте го или намалете го внесот на:

  • млеко и млечни производи
  • рафинирани јаглехидрати, како што се тестенини и ориз
  • целата индустриска храна, бидејќи таквата храна го поттикнува создавањето на воспалителни процеси

Наместо тоа, консумирајте повеќе антиинфламаторна храна од растително потекло.

Како природна помош за артритис, можете да користите и маст што ќе го направите сами дома.

Потребни состојки: неколку етерични масла и кокосово масло, кои ќе послужат како основа.

Етерични масла – моќни сојузници во артритис

Масло од темјан – е познато дека етеричното масло од темјан ја подобрува циркулацијата и ги ублажува болките во зглобовите и мускулите.

Покрај тоа, темјанот испраќа сигнали до лумбалниот систем во мозокот, кој делува за смирување на нервниот систем.

Масло од ѓумбир – ѓумбирот содржи околу 90 проценти од сесквитерпени – состојки кои имаат антиинфламаторно и антибактериско дејство.

Неговото масло содржи и моќен ѓунгерол, кој ги ублажува воспалителните состојби и помага при артритис.

Масло од пеперминт – Исто како и маслото од ѓумбир, маслото од пеперминт содржи и сесквитерпени, но и терпеноиди, кои имаат силен антиоксиданс и антиинфламаторно дејство.

Рецепт за домашна маст против артритис:

Состојки:

  • 20-30 капки есенцијално масло од темјан
  • 10 капки есенцијално масло од ѓумбир
  • 20-30 капки есенцијално масло од пеперминт
  • околу 120 мл нерафинирано кокосово масло

Подготовка: Сите состојки добро измешајте ги во сад и префрлете ги во тегла со капак. Масирајте малку со мастот во болните области. Повторете ја постапката 2 пати на ден.

Хербална исхрана за превенција и третман на артритис

Откако ќе го елиминирате млекото и млечните производи, треба да ја збогатите вашата исхрана со разновиден шарен зеленчук и овошје, богати со антиоксиданси. Изберете жолт, портокалов, црвен зеленчук и овошје, како и оние со потемни тонови, што укажуваат на содржина на здрави темни растителни пигменти. Исто така, важно е да се избере храна од органско или домашно потекло што не содржи пестициди и други отрови.

Ако сте во можност, најдобро е сами да ги одгледувате. Физичката активност е исто така многу важна ако сакате да ја забавите прогресијата на артритис и вкочанетост на зглобовите.

Хранливи материи и антиоксиданси од зеленчук и овошје штитат од оштетување на клетките и го намалуваат воспалителниот процес во телото, вклучувајќи ги и зглобовите.

Начини на подготовка на храна: Јадете свежо и сурово што е можно почесто. Наместо да го пржите, треба да го испарите или да го готвите во што е можно помалку вода за многу кратко време, бидејќи на тој начин ќе се зачуваат што е можно повеќе хранливи материи.

Најдобра храна за артритис:

1. Лук и кромид, праз и див кромид

Зеленчукот од родот Алиум е одличен избор за сите оние кои страдаат од артритис. Ова се вистински природни аналгетици и средства за чистење на крвта кои се богати со кверцетин. Истражувањата покажаа дека кверцетинот ги ублажува симптомите на ревматоиден артритис.

2. Темно зелен зеленчук

Спанаќот, пашканатот, блитвата се меѓу темнозелениот лиснат зеленчук богат со антиоксиданси како што се витамините А, Ц и К. Антиоксидансите ги штитат клетките од оштетување предизвикано од слободните радикали (оксидативното оштетување доведува до воспалителни процеси и артритис).

Брокулата, зелката, карфиолот и пршутата исто така содржат една моќна природна супстанција – сулфорафан.

3. Морков, тиква, сладок компир, црвен пипер

Сите овие моќни портокалови или црвени природни намирници се богати со антиоксиданси и каротеноиди, како што е бета-криптоксантин.

Истражувањата покажаа дека со конзумирање храна богата со бета-криптоксантин, вие не само што може да ги ублажите симптомите на артритис, туку и да ја спречите оваа болест.

4. Маслиново масло

Ова медитеранско злато треба да биде на вашето мени што е можно почесто. Екстра девственото маслиново масло содржи олеокантал , природна антиинфламаторна состојка која делува како ибупрофен, само без штетни несакани ефекти.

Маслиновото масло е исто така богато со здрави омега-3 масни киселини, кои можат да го ублажат интензитетот на болките во зглобовите и да ја подобрат нивната подвижност. Со земање на овие масни киселини, може да се спречи артритис.

5. Куркума и ѓумбир

Бидете сигурни да ја збогатите вашата исхрана со овие моќни антиинфламаторни зачини – куркума и ѓумбир.

Благодарение на нивните активни состојки, тие дејствуваат како вистински природни аналгетици, обезбедувајќи ослободување од хронична болка.

error: Content is protected !!