ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Совети како да си ги олесните домашните задачи

Совети како да си ги олесните домашните задачи.

Светло исчистената куќа низ која се шири пријатен мирис е сон на многу домаќинки, но со многу обврски, едноставно немаме доволно време да се посветиме само на домашните работи.

Затоа советите за побрзо и полесно чистење се екстремно популарни и најмногу ни се допаѓа кога ни заштедуваат пари, па не мора да купуваме некои нови производи.

Не е тајна дека меѓу сите хемикалии за домаќинство, најмногу сакаме омекнувач и најчесто го купуваме според мирисот.

Чувството на чистота што нe обзема кога ги истегнуваме или пегламе свежо измиените алишта е токму она што постојано го посакуваме.

Така, со овие совети можете да си го дадете истото чувство во следните ситуации.

1. Секогаш менувајте ја кесата за отпадоци

Многу луѓе не ја сакаат оваа работа токму затоа што ги одбиваат непријатни мириси.

Меѓутоа, ако направите само една мала промена, обврската веќе нема да биде толку тешка.

Нанесете малку омекнувач на влажна марамица и кога ќе вметнете нова кеса во кантата, ставете ја и марамицата.

Потрудете  се таа да стои на крајот на кесата и затворете ја кантата на вообичаен начин.

Кога и да го користите, мирисот на влажни марамчиња и особено натопена со омекнувач ќе ги неутрализирате и совладате другите непријатни мириси. И само затворање на кесата – кога ќе се наполни – ќе биде помалку непријатно.

Дополнителен совет – не чекајте кантата да се прелее од ѓубре.

2. Дамки од рамки на прозорци и врати

Не е препорачливо да се користат абразиви на прозорци и врати од постаро производство, особено вратите на просторијата обоени со обична боја.

Затоа отстранувањето дамки е макотрпна работа, па омекнувачот може да ни се најде и овде.

Направете раствор од омекнувач и вода, испрскајте ја површината и оставете да стои некое време.

Избришете добро со микро крпа, а на најсилните дамки можете да нанесете малку концентриран омекнувач со сунѓер.

3. При чистење на теписи

Способноста на омекнувачот да ја раствори нечистотијата и да даде прекрасен мирис и мекост на ткаенините, исто така, треба да се користи при чистење на теписи.

Направете раствор од најчестиот шампон или течен сапун и вода и додадете малку омекнувач.

Тријте го добро претходно усисаниот тепих, оставете го да се исуши и повторно усисајте го со правосмукалката.

Ќе уживате во чистотата и прекрасниот мирис!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!