ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Совети од доктор за сите кои страдаат од пролетни алергии: Бидете сигурни да ги направите овие 4 работи

Совети од доктор за сите кои страдаат од пролетни алергии: Бидете сигурни да ги направите овие 4 работи.

Симптомите на алергија на цветните дрвја и треви можат да бидат слични на инфекција со корона вирусот, па многумина се прашуваат како да ги разликуваат двете состојби.

Во времето на пандемијата на коронарниот вирус, луѓето кои се склони на пролетни алергии и имаат бурна реакција на расцутот на поленот на дрвјата и тревата, сè повеќе бараат медицинска помош и совет како да се заштитат.

– Најчестиот совет што им го даваме на пациентите е да ги држат прозорците затворени навечер, бидејќи поленот циркулира кога дува ветер, и да носат маски секогаш кога ќе излезат надвор – вели д-р Бојана Аќимовиќ од Институтот за итна медицинска помош.

– Маските дополнително штитат, тие се пречка за полен што можеме да го дишеме.

Секој што се лекува од бронхијална астма се препорачува да ја користи препишаната терапија.

– Луѓето кои страдаат од бронхијална астма секогаш треба да имаат пумпи со себе и малку антихистамин кога се надвор , за да можат да пијат во случај на влошување на нивните проблеми – посочува д-р Аќимовиќ.

Како да разликувате алергија од ковид-19?

Бидејќи симптомите на пролетни алергии можат да бидат слични на инфекција со вирус на корона, многумина се прашуваат како да се прави разлика помеѓу двете состојби. Главната разлика е во тоа што нема треска кај алергијата на полен.

– Губење на сетилото за мирис е карактеристично за ковид-19, но може да се појави и со алергии. Сепак, со алергии, губењето на чувството за мирис се случува постепено и се поврзува со назална конгестија, никогаш не се случува одеднаш и не е придружено со губење на чувството за вкус.

Исто така, за разлика од ковид-19, алергиите не се придружени со болка, треска и малаксаност.

– Лице кое страда од алергии може да се чувствува поспано и да спие помалку , да се буди во текот на ноќта со симптоми. Општата состојба на фрактура во телото, која е придружена со вирусна инфекција, а особено со недостаток на воздух, кој е континуиран, за разлика од нападот што се јавува со алергии, може да укаже на ковид-19 .

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!