ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Совети За Подобрување На Функцијата На Мозокот Кај Постарите Лица

Ако сте забележале дека вашите родители, баби и дедовци забораваат и дека нивниот мозок не функционира исто како и пред неколку години, помогнете им да ги подобрат своите функции на мозокот со неколку едноставни вежби.

Пред 70 години, научниците утврдија дека мозокот со стареењето ја губи меморијата, функционалноста и агилноста и добива сенилност, а оваа теорија е општо прифатена многу години.

Многу луѓе во златните години биле под влијание на приказната дека мозокот и меморијата на постарите лица се процес на распаѓање и затоа се свртуваат кон гледање телевизија и нездрав начин на живот, мислејќи дека им поминало времето.

Вежби за подобрување на меморијата и функцијата на мозокот

1. Игри и забава

Играјте игри со вашите родители кои бараат размислување и добра проценка. Играњето карти, на пример, го стимулира мозокот, а во исто време поминуваме време со пријателите и семејството. Постојат и разни загатки, загатки, крстозбори, судоку…

родители

2. Вклучете ги прстите

Побарајте од децата да состават загатка секој ден или еднаш неделно заедно со нивните баби и дедовци и кога ќе завршат, наградете ги и двајцата за нивниот успех.

3. Пишување дневник

Предложете им на родителите да почнат да пишуваат дневник секој ден и купете убави дневниции за пишување за добар почеток. Кажете им на вашите родители дека мислите дека тие постигнале многу во текот на нивниот живот, што вреди да се забележи и да се стави на хартија. Исто така, советувајте ги да ги запишат своите соништа и планови за иднината во дневник.

4. Исхрана

Правилната исхрана е од голема важност за добрата функција на мозокот, а главната улога ја има храната богата со антиоксиданти. Свежото овошје и зеленчук се најважната работа за да му се обезбеди на мозокот она што другите системи на телото веќе не се во можност да го прават. Некои студии покажаа дека кофеинот има позитивно влијание врз работата на мозокот.

5. Натерајте ги да се откажат од пушењето

Оваа сигурно е предизвик, но не ве чини ништо да пробате. Купете им на родителите книга за тоа како да престанат да пушат, земете им електронска цигара и разговарајте со нив  барем да пробаат.

6. Одете

Физичката активност е секако од голема важност за нашиот мозок да функционира во подоцнежните години. Прошетајте се со вашите родители секогаш кога можете или дајте им задача да излегуваат секој ден со внуците во паркот. За празници и родендени, можете да им дадете платен месечен курс за аеробик за стари лица.

дедо и внука

7. Поканете гости

Она што на најстарите луѓе им е најтешко да го носат е секако самотијата, особено ако се во пензија. Поканете ги роднините и пријателите на вашите родители и предложете им да ги посетат, а вие секогаш кога ќе можете да ги посетувате и да разговарате за работи од минатото што ќе ги натера да размислат и да се сетат и на историските настани и на семејните настани.

8. Натерајте ги да се смеат

Има одредена вистина во таа изрека дека смеењето е најдобриот лек за секого. Смеењето ни носи многу придобивки за нашето здравје. Ако вашите родители се прилично изолирани и не водат активен социјален живот, донесете им забавни книги и филмови што ќе ги насмеат кога ќе бидат сами.

9. Извадете ги од дома

Однесете ги родителите некаде да се забавуваат барем еднаш неделно. Не е важно дали станува збор за ресторан, театар, кино или обична прошетка во паркот, тоа ќе биде од голема корист за вашите родители.

10. Охрабрете ги да бидат активни

Периодот на пензионирање може да биде доста тежок за повеќето луѓе, бидејќи сè додека работат и се активни во заедницата, тие се чувствуваат важни и почитувани. Во подоцнежните години, тоа чувство претежно згаснува. Охрабрете ги родителите да волонтираат и да вршат работи што ќе им дадат чувство дека сè уште не се за „старо железо“.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!