СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Ова се највкусните уштипци од тиквички што некогаш сте ги пробале!

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Ова се највкусните уштипци од тиквички што некогаш сте ги пробале!

Состојки:

•тиквички 5 парчиња
•сирење 500 гр
•јајце 1
•презла 1 чаша
•брашно 1 чаша
•пипер прстофат
•прстофат оригано
•прстофат босилек
•магданос
•главица кромид

Подготовка:

Изрендајте ги тиквичките и исцедете ги добро. Додадете Срем сирење , јајце, бибер, оригано, сол, презла, брашно, магдонос , кромид и малку мелен босилек. Добро измешајте ја смесата, па направете хамбургери . Засукајте ги во брашно, па во лебници и пржете на загреано масло додека не поруменат од двете страни. Послужете со кисела павлака и сезонска салата.

error: Content is protected !!