Совршен прилог или салата за секоја пригода!

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Совршен прилог или салата за секоја пригода!

За подготовка на овој рецепт потребно ви е:

  • Пиперка (бабура) – 1 килограм
  • Кисела павлава (по желба) – 1500 грама
  • Сол – по потреба

Подготовка:

Пиперките треба добро да ги измиете, да ги исчистите од семето и да се просушат. Во секоја пиперка ставете по половина лажичка сол и распоредете го по ѕидовите. Наредете ги пиперките со отвор нагоре и оставете ги да преноќат во фрижидер.

Наутро завртете ги да излезе сета течност која пиперката ја има испуштено во текот на ноќта и дајте еден час да се осушат.

За тоа време проматете ја павлаката со три лажички сол. Кога пиперката е исцедена секоја наполнете ја со павлака. Садот во кој треба да ги поредите пиперките премачкајте го со слој од павлака па потоа додадете ги полнетите пиперки, една до друга и малку ги притиснете.

Кога ќе го завршите редот, премачкајте ги пиперките со слој од павлака и така продолжете додека не ја искористите сите продукти. Завршете со слој од павлака . Ставете во фрижидер и по 7 дена можете да уживате во овој одличен рецепт.

Уживајте!

error: Content is protected !!