ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Совршен прилог или салата за секоја пригода!

Совршен прилог или салата за секоја пригода!

За подготовка на овој рецепт потребно ви е:

  • Пиперка (бабура) – 1 килограм
  • Кисела павлава (по желба) – 1500 грама
  • Сол – по потреба

Подготовка:

Пиперките треба добро да ги измиете, да ги исчистите од семето и да се просушат. Во секоја пиперка ставете по половина лажичка сол и распоредете го по ѕидовите. Наредете ги пиперките со отвор нагоре и оставете ги да преноќат во фрижидер.

Наутро завртете ги да излезе сета течност која пиперката ја има испуштено во текот на ноќта и дајте еден час да се осушат.

За тоа време проматете ја павлаката со три лажички сол. Кога пиперката е исцедена секоја наполнете ја со павлака. Садот во кој треба да ги поредите пиперките премачкајте го со слој од павлака па потоа додадете ги полнетите пиперки, една до друга и малку ги притиснете.

Кога ќе го завршите редот, премачкајте ги пиперките со слој од павлака и така продолжете додека не ја искористите сите продукти. Завршете со слој од павлака . Ставете во фрижидер и по 7 дена можете да уживате во овој одличен рецепт.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!