СОВРШЕНА ЛЕТНА УЖИНКА: Вака се прави највкусниот сладолед од лубеница! (РЕЦЕПТ)

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

СОВРШЕНА ЛЕТНА УЖИНКА: Вака се прави највкусниот сладолед од лубеница! (РЕЦЕПТ)

Овој десерт е совршен кога температурата надминува 30 степени. Лесна, вкусна и освежувачка …

Состојки:

• 3-4 чаши лубеница сецкани на парчиња
• Четвртина чаша сок од лимон
• Лажичка шеќер
• Лимон исецкан на прстени
• Блендер или миксер за стапчиња
• Стапчиња за сладолед
• Чаши калапи за јогурт или сладолед

Подготовка:

Откако ќе ја исчистите лубеницата од семето, исечете ја на парчиња и ставете ја во мешалка. Додадете една четвртина чаша сок од лимон и лажичка шеќер. Кога сè ќе се соедини, истурете во калапи за сладолед или чаши со јогурт и ставете го стапот во средина. Користете исечен лимон за полесно да го поставите стапот, но и како украс. Кога ќе замрзнат, едноставно извадете ги и уживајте во вашиот сладолед.

error: Content is protected !!