ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Спијте подобро со формулата 10-3-2-1-0 : Еве за што се работи

Спијте подобро со формулата 10-3-2-1-0: Еве за што се работи.

Квалитетниот сон е една од најважните работи за одржување на добро здравје и баланс во животот.

Сепак, на некои луѓе им е навистина тешко да спијат добро и тоа влијае на нивното расположение, енергија и способност да се справат следниот ден.

Кога луѓето не можат да спијат, тие честопати ги обвинуваат надворешните фактори, како што се стресот, вознемиреноста, а понекогаш дури и оние со кои делат кревет. Сепак, се појави нова „формула“ која може да ни помогне да спиеме подобро.

Совети за подобар сон

Формулата 10-3-2-1-0 стана вирална на социјалните мрежи. Идејата е да следите неколку чекори истовремено за да бидете сигурни дека вашето тело е подготвено за здрав сон.

Првото нешто што треба да направите е да престанете да пиете кофеин и пијалоци со кофеин 10 часа пред да заспиете. На кофеинот му требаат 10 часа за да го напушти телото и крвотокот, така што ќе ви помогне да бидете подготвени за подлабок ноќен сон.

Потоа треба да престанеме да пиеме алкохол или да јадеме 3 часа пред спиење. Ова може да спречи рефлукс на киселина, што може да влијае на спиењето во текот на ноќта.

Потоа 2 часа пред спиење треба да се опуштиме, да читаме, да пишуваме или да направиме список со задачи за следниот ден.

1 час пред спиење треба да престанеме да користиме електроника и с else друго со емисија на сина светлина.

Познато е дека сината светлина го попречува природниот циклус на спиење и може да ја наруши способноста да заспие ноќе.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!